Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

November 4, 2012

Opodatkowanie usługi ubezpieczenia przy spedycji importowanych towarów

0 1252

Usługa związana z ubezpieczeniem importowanych towarów podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 23%. Koszt ubezpieczenia należy wliczyć do podstawy opodatkowania importowanych towarów.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11 czerwca 2012 roku nr IPPP3/443-261/12-3/MPe.

Sytuacja podatnika

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest między innymi świadczenie międzynarodowych usług spedycyjnych dla klientów biznesowych oraz usługi w zakresie ubezpieczenia transportowanych towarów. Pod tym pojęciem kryje się cały szereg czynności związanych z ubezpieczaniem transportowanych towarów. Należą do nich:

• negocjowanie z ubezpieczycielami stawek za ubezpieczenie, warunków ochrony ubezpieczeniowej, sposobów i terminów zgłoszenia do ubezpieczenia, korzystniejszych warunków likwidacji szkód i uzyskania odszkodowania;

• kompletowanie dokumentacji związanej z ubezpieczaniem transportowanych towarów;

• zgłaszanie do ubezpieczenia tych towarów;

• w przypadku szkody pośrednictwo i pomoc w jej likwidacji. Wnioskodawca za te usługi wystawia faktury VAT zawierające pozycję: „Zgłoszenie do ubezpieczenia”. Kwota jaką obciążany jest klient zawiera w sobie dwa elementy:

• składkę za ubezpieczenie wynegocjowaną przez Spółkę z ubezpieczycielem;

• opłatę za wykonanie różnego rodzaju wyżej wymienionych czynności administracyjnych związanych z ubezpieczeniem transportowanych towarów.

Nie jest to więc tylko proste „refakturowanie” składki ubezpieczeniowej ale zespół powiązanych czynności za wykonanie których Wnioskodawca pobiera wynagrodzenie.

Transakcje te każdorazowo opodatkowuje podatkiem VAT 23%. Dzieje się tak również wtedy kiedy ubezpieczenie towaru jest związane z usługą transportu międzynarodowego, związanego z importem towarów. W przypadku, kiedy odprawa celna importowanych towarów jest wykonywana przez agencję celną Wnioskodawcy, wartość tej usługi jest wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem VAT na dokumencie SAD.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy stosuje prawidłową stawkę VAT od ww. usługi „zgłoszenia do ubezpieczenia” w przypadku świadczenia usług spedycyjnych związanych z importem towarów i czy prawidłowo określa podstawę opodatkowania podatkiem VAT na dokumencie celnym SAD.  

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 23%. Zarówno ustawa, jak i przepisy wykonawcze do niej, przewidują opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnieniem z podatku.

W myśl art.83 ust.1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się również usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa ww. pkt 1 art.83 ust.3 ustawy (art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy). Natomiast w myśl art.83 ust.1 pkt 20 ustawy, stawkę w wysokości 0% stosuje się do usług związanych bezpośrednio z importem towarów, w przypadku gdy wartość tych usług została włączona do podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust.15, z wyjątkiem usług:

a. w zakresie ubezpieczenia towarów,

b. dotyczących importu towarów zwolnionych od podatku.

W związku z powyższym organ uznał, iż stosownie do art.83 ust.1 pkt 20 ustawy Wnioskodawca nie może zastosować 0% stawki podatku VAT do usługi związanej z ubezpieczeniem importowanych towarów. Zatem dla świadczonej usługi „zgłoszenie do ubezpieczenia” w przypadku świadczenia usług spedycyjnych związanych z importem towarów należy zastosować podstawową 23% stawkę podatku.

Kwestię natomiast określenia podstawy opodatkowania dla usługi ubezpieczenia świadczonej w związku z usługą spedycyjną dotyczącą importu towarów reguluje art.29 ust.13-16 ustawy. Podstawą opodatkowania w imporcie towarów stosownie do art.29 ust.13 ustawy, jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy (…). Podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 13 i 14, obejmuje, o ile elementy takie nie zostały do niej włączone: prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane (…) - art. 29 ust. 15.

W związku z powyższym organ zgodził się z Wnioskodawcą, iż do podstawy opodatkowania importowanych towarów należy wliczyć koszt ubezpieczenia transportowanych towarów, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w składanych dokumentach celnych.

Podstawa prawna: Art. 41 ust. 1, art. 146a pkt 1, art. 83 ust. 1 pkt 20 i 23, ust. 3 pkt 1 i 3, art. 29 ust. 13 i 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.