Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI

June 15, 2016

Opodatkowanie ustanowienia nieodpłatnej służebności gruntowej

0 1292

Ustanowienie służebności gruntowej nie będzie podlegać opodatkowaniu, gdyż Gminie przy nabyciu tych gruntów nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 8 czerwca 2016 roku nr IBPP1/4512-168/16/MS.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, czynny podatnik VAT, która na wniosek Starosty umową darowizny w grudniu 2013 roku darowała Skarbowi Państwa grunty stanowiące jej własność, a także grunty będące w użytkowaniu wieczystym. Grunty zostały darowane z przeznaczeniem pod budowę nowej siedziby policji podległej Staroście. W umowie notarialnej strony, zobowiązały się do wzajemnego nieodpłatnego ustanowienia służebności gruntowej przejazdu i przechodu - Gmina Skarbowi Państwa po jej działkach, a Skarb Państwa Gminie, po działkach Skarbu Państwa.

Po zaprojektowaniu nowej siedziby policji, Gmina zrezygnowała z roszczenia o ustanowienie służebności gruntowej przez Skarb Państwa. Pozostało do zrealizowania zawarcie umowy ustanowienia służebności Skarbowi Państwa przez Gminę, po działkach stanowiących jej własność. Dodatkowo Gmina wskazała, iż ustanowienie służebności gruntowej po działkach stanowiących jej własność, wynika z ustawy o gospodarce nieruchomościami a także ze zobowiązania w akcie notarialnym o nieodpłatnym ustanowieniu służebności na rzecz Skarbu Państwa. Zadania własne Gminy, w tym przypadku gospodarka nieruchomościami – a także zadania dotyczące gminnych dróg, ulic, mostów, placów, organizacji ruchu drogowego, wynikają z ustawy o samorządzie gminnym.

Ponadto w momencie nabycia nieruchomości Gmina nie była jeszcze podatnikiem podatku VAT, w związku z powyższym nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

W świetle powyższego Gmina ma wątpliwości czy ustanowienie nieodpłatnej służebności gruntowej będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż służebność gruntowa przejazdu i przechodu na rzecz Skarbu Państwa stanowi świadczenie przez Gminę usług w ramach jego aktywności cywilnoprawnej i w tym zakresie ma charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem przedmiotowa czynność stanowi usługę o charakterze nieodpłatnym, o której mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, polegającą na użyciu tych działek, jednakże aby świadczenie to podlegało opodatkowaniu, musi być wykonane do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika oraz podatnikowi musiało przysługiwać w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Natomiast, jak wynika z opisu sprawy, w przedmiotowej sprawie ustanowienie przez Gminę służebności gruntowej nie zostanie dokonane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Przepis art. 14 ust. 2 zdanie drugie ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że nieruchomości stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego mogą być nieodpłatnie obciążane na rzecz Skarbu Państwa lub innych jednostek samorządu terytorialnego ograniczonymi prawami rzeczowymi. Przepis ten normuje zatem jedynie prawo Gminy do ustanowienia służebności gruntowej, nie oznacza to jednak, że w przedmiotowej sprawie ustanowienie służebności gruntowej nastąpiło na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ustanowienie służebności gruntowej przejazdu i przechodu na rzecz Skarbu Państwa nie jest bowiem związane z prowadzoną przez Gminę działalnością gospodarczą, tylko z działalnością policji, której budynek ma być wybudowany na tych działkach i Skarb Państwa w celu uzyskania pozwolenia na budowę tej siedziby musi udokumentować prawny dostęp do drogi.

Mimo jednak użycia przez Gminę gruntów do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, ustanowienie służebności gruntowej nie będzie podlegać opodatkowaniu, gdyż Gminie przy nabyciu tych gruntów nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bowiem w momencie nabycia nieruchomości Gmina nie była podatnikiem podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.