Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

February 6, 2017

Opodatkowanie użyczenia przez Powiat pomieszczeń

0 1071

Użyczenie przez Powiat, na mocy umowy cywilnoprawnej, pomieszczeń dla potrzeb prowadzenia Poradni nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 13 stycznia 2017 nr 0461-ITPP3.4512.730.2016.2.MD

Sytuacja Podatnika

Powiat – jednostka samorządu terytorialnego – będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług ma zamiar podpisać umowę bezpłatnego użyczenia pomieszczenia (umowa cywilnoprawna). Przedmiotem umowy ma być użyczenie pomieszczenia dla potrzeb prowadzenia Poradni.

Powiat nie będzie refakturował żadnych kosztów, tj. nie będzie przenosił na rzecz Związku żadnych kosztów użytkowania i utrzymania pomieszczenia, tj. kosztów mediów, sprzątania, ochrony, konserwacji, remontów, itp. Użyczenie będzie całkowicie bezpłatne. Powiatowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług związanych z planowanym użyczeniem lokalu. Użyczenie ww. pomieszczenia będzie związane z działalnością gospodarczą Powiatu.

Czy czynność użyczenia, o której mowa w zdarzeniu przyszłym, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora

W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Rozstrzygając zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku jednostek samorządu terytorialnego należy powołać się na regulacje art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie, z którym za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Użyczenie pomieszczenia można zakwalifikować jako „użycie”, czy raczej jako „nieodpłatne świadczenie usług”, przy czym nieodpłatne „użycie” na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą podlega VAT wyłącznie wtedy, gdy podatnik mógł odliczyć ten podatek przy zakupie, budowie lub modernizacji obiektu. Takiego warunku nie ma natomiast przy nieodpłatnym świadczeniu usługi. Tym samym w tym przypadku konsekwencje użyczenia, należy rozpatrywać w świetle art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

W tym zakresie należy rozstrzygnąć w szczególności znaczenie tego przepisu w oparciu o wskazany wcześniej art. 86 ust. 2a ustawy, który wskazuje wyraźnie, że w jednostkach, u których występuje obowiązek jego stosowania mamy do czynienia:

  • z działalnością gospodarczą oraz

  • działalnością pozostającą poza regulacjami VAT.

Zatem w kontekście przepisu art. 8 ust. 2 pkt 2 z pewnością opodatkowania nie spowoduje świadczenie czynności pozostających poza zakresem VAT. W przypadku natomiast działalności pozostałej jest to działalność gospodarcza. Tym samym również i w tym przypadku nie znajdzie zastosowania wskazany przepis, co oznacza, że czynność użyczenia, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.