Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

May 28, 2015

Opodatkowanie VAT aportu gruntu z podwójnym przeznaczeniem

0 907

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wydał wyrok dotyczący opodatkowania wniesionych aportem działek (wyrok z 15 kwietnia 2015 roku; sygn. akt I SA/Gd 364/15).

Spółka A, jest właścicielem kontrolnego pakietu udziałów w spółce B. Spółka B planuje budowę farmy wiatrowej złożonej z 12 turbin wiatrowych. Spółka A wniosła do spółki B wkład niepieniężny w postaci prawa własności nieruchomości, których część zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego będzie pozostawała w użytkowaniu rolniczym. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie wyodrębnia konkretnych obszarów czy działek w ramach nieruchomości, które zostaną przeznaczone pod budowę elektrowni wiatrowych. Jedynym wskazaniem w tym zakresie jest ograniczenie ilości elektrowni wiatrowych do 12 oraz ograniczenie powierzchni zabudowy pod pojedynczą elektrownię wiatrową do maksymalnie 3.500 m², bez określenia lokalizacji zabudowy.

Spółka zwróciła się z pytaniem w interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku VAT w zakresie sposobu opodatkowania dostawy działek gruntu pod budowę elektrowni wiatrowej.

W odpowiedzi Spółka uzyskała informację, że nie może zastosować zwolnienia z VAT dla części transakcji wniesienia aportu z uwagi na brak jednoznacznego wskazania w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczenia działek. W konsekwencji całość transakcji należy opodatkować VAT. Spółka wniosła skargę na powyższą interpretację.

WSA stwierdził, że przedmiotowe aportem grunty mają podwójne przeznaczenie, zatem wniesienie aportem gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wyłącznie w części, w jakiej przeznaczone są one pod zabudowę w postaci turbin wiatrowych. W pozostałej części, która zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego musi pozostać w użytkowaniu rolniczym, aport korzysta ze zwolnienia przewidzianego dla terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.