Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

September 1, 2014

Opodatkowanie VAT dowozu przy sprzedaży kanapek

0 899

Muszę wystawić paragon na sprzedaż kanapek ze stawką 8% i doliczyć dowóz ale nie wiem z jaką stawką ten dowóz? Ponieważ traktowany jako nierozłączny element usługi to mogę zastosować VAT 8% ale czy nie będzie problemów, że na paragonie będzie widniał dowóz 8% zamiast 23%?

ODPOWIEDŹ

Koszty dowozu zwiększają kwotę należną z tytułu dostawy kanapek i powinny być opodatkowane na zasadach właściwych dla dostawy tego towaru, nie powinny zatem być wykazywane w odrębnej pozycji na paragonie dokumentującym ich sprzedaż.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119, oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Jak stanowi art. 29a ust. 6 ustawy – podstawa opodatkowania obejmuje:

  • podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

  • koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

W świetle art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74-77, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Z przytoczonych powyżej regulacji wynika, że w przypadku dostawy towarów za podstawę opodatkowania należy uznać całość świadczenia pieniężnego pobieranego od nabywcy. Oznacza to, że do podstawy opodatkowania należy wliczyć pobieraną przez zbywcę wartość (cenę) towarów, a także wszystkie inne elementy zapłaty, będące częściami składowymi świadczenia zasadniczego (tj. dostawy towarów). Dotyczy to wyłącznie kosztów, które zwiększają kwotę należną z tytułu konkretnej transakcji, tj. konkretnej dostawy towarów lub konkretnej usługi.

Unormowanie zawarte w art. 78 lit. b) Dyrektywy 2006/112/WE, którego odpowiednikiem jest przytoczony powyżej art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT, odwołuje się do koncepcji świadczeń pomocniczych wypracowywanej w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE, zgodnie z którą: „w przypadku, gdy transakcja składa się z kilku elementów, stanowią one jedną dostawę, w szczególności w przypadku, gdy jeden element należy postrzegać jako stanowiący usługę podstawową, podczas gdy pozostałe należy traktować: jako usługi pomocnicze, traktowane pod względem podatkowym tak jak usługa podstawowa; usługę należy traktować jako pomocniczą do usługi głównej, gdy usługa ta nie stanowi dla klientów celu sama w sobie, a jedynie umożliwia lepsze wykorzystanie podstawowej świadczonej usługi”.

Z powyższego wynika, że dostawa towaru jest świadczeniem głównym, a transport towaru na miejsce usługą pomocniczą do dostawy. Zarówno dostawa jak i transport zgodnie z zamówieniem jest przedmiotem jednej umowy, niezależnie od formy w jakiej została zawarta (pisemnie, czy ustnie).

Tak więc, w przedmiotowej sprawie, świadczeniem głównym jest dostawa kanapek, zaś koszty dowozu stanowią dodatkowy element transakcji. Oznacza to, że do podstawy opodatkowania dostawy należy wliczyć cenę, która obejmuje koszty dowozu.

Zatem usługa dowozu zwiększa kwotę należną z tytułu dostawy kanapek i powinna być opodatkowana na zasadach właściwych dla dostawy tego towaru według właściwej dla niego stawki podatkowej, tj 8%. Oznacza to, że koszty dowozu nie powinny być wykazywane w odrębnej pozycji na paragonie dokumentującym ich sprzedaż.

Bożena Sawicka