Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

September 5, 2016

Opodatkowanie VAT egzaminów kończących kurs językowy

0 1359

Tylko poprzedzone kursem egzaminy językowe, będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 19 sierpnia 2016 roku nr IBPP1/4512-364/16-1/KJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, czynny podatnik podatku VAT, który działa jako instytucja szkoleniowa posiadając stosowne zaświadczenie o wpisie do Rejestru Instytucji Szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Przedsiębiorca posiada także zaświadczenie Prezydenta Miasta o wpisie do ewidencji niepublicznych szkół i placówek oświatowych jako placówka kształcenia ustawicznego. Zatem jest jednostką objętą systemem oświaty w zakresie kształcenia i wychowania. Wszystkie usługi są świadczone przez Przedsiębiorcę jako jednostkę objętą systemem oświaty w zakresie kształcenia i wychowania.

Przedsiębiorca ponadto zamierza działać jako dystrybutor, egzaminów w zakresie języka obcego w dwojaki sposób:

  • dla korzystających ze świadczonych usług prowadzenia kursów językowych, egzaminy te będą częścią pakietu kursowego, oraz

  • niekorzystających ze świadczonych usług prowadzenia kursów językowych, egzaminy te będą sprzedawane odrębnie.

Wątpliwości Przedsiębiorcy dotyczą zwolnienia od podatku VAT sprzedaży egzaminów językowych kończących kurs oraz sprzedaży samych egzaminów językowych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż aby przedmiotowe usługi korzystały ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, muszą być świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty i muszą stanowić usługi w zakresie kształcenia i wychowania. Zatem nie wystarczy by Przedsiębiorca był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, ale również musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia lub wychowania.

Ponadto organ podatkowy wskazał, iż o usługach kształcenia można mówić wyłącznie wtedy, jeśli Przedsiębiorca faktycznie świadczy usługę szkoleniową, czyli m.in. organizuje szkolenia, odpowiada za przeprowadzenie szkoleń, nadzoruje przebieg szkolenia. W przypadku usługi polegającej jedynie na przeprowadzaniu egzaminów kwalifikacyjnych takich usług nie świadczy. Czynności tych nie można uznać za „nauczanie”. Bowiem weryfikacja zdobytej wiedzy w postaci przeprowadzenia egzaminu nie jest kształceniem, którego istota sprowadza się do przekazania wiedzy i umiejętności poprzez nauczenie osób w nim uczestniczących, tylko weryfikacją efektów kształcenia.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż tylko usługi przeprowadzania egzaminów kończących proces kursu językowego na danym poziomie przeprowadzane na potrzeby słuchaczy kursów językowych, będą stanowiły usługi kształcenia zawodowego. Bowiem tylko w takim przypadku egzamin jest ściśle związany z przeprowadzonym szkoleniem i jest niejako elementem kończącym takie szkolenie, jest zatem z nim ściśle związany. W takim przypadku szkolenie i egzamin stanowią całość.

Natomiast w odniesieniu do egzaminów, dla których Przedsiębiorca planuje działać jako „dystrybutor” dla słuchaczy, którzy nie uczestniczyli w kursach językowych u Przedsiębiorcy, lecz uczestniczyli w kursie języka obcego w innej szkole językowej lub np. na lektoratach na uczelni, nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku, bowiem nie można ich uznać za usługi kształcenia. Tak samo w odniesieniu do egzaminów sprzedawanych odrębnie. W konsekwencji usługi przeprowadzania egzaminów niepoprzedzone usługą szkoleniową świadczoną przez Przedsiębiorcę, nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ww. ustawy. Sam bowiem egzamin nie jest usługą kształcenia.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.