Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

November 1, 2017

Opodatkowanie VAT eksportu towarów na rzecz osoby fizycznej z Gruzji

0 956

Mam Klienta z Gruzji, który chce nabyć moje towary. Słyszałam, że w przypadku sprzedaży dla osoby prywatnej również mogę zastosować eksport towarów? Czy w związku z tym muszę mieć jakieś dodatkowe dokumenty, czy jeżeli Klient sam odbierze towar i dostarczy mi dokumenty celne to również będzie to eksport towarów?

ODPOWIEDŹ

Oczywiście, w przypadku dostawy towaru do kraju spoza terytorium Unii Europejskiej, mamy do czynienia z eksportem towaru, który przy spełnieniu określonych warunków podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką 0%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług eksport towarów to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

  • a) dostawcę lub na jego rzecz (i jest to tzw. eksport bezpośredni), lub

  • b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych (jest to tzw. eksport pośredni)

  • - jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

W każdym przypadku, jeżeli podatnik dokona dostawy towaru, czyli nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a wywóz poza terytorium Unii Europejskiej będzie potwierdzony przez urząd celny, transakcja ta będzie eksportem towaru, niezależnie od tego, czy odbiorcą jest osoba fizyczna, czy podatnik.

Ustawodawca definiując pojęcie eksportu towarów, dokonał rozróżnienia sytuacji, gdy będący przedmiotem wywozu towar jest wywożony przez dostawcę lub na jego rzecz, oraz, gdy jest dokonywany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz. Sytuacja kiedy eksporter lub podmiot przez niego upoważniony sam dokonuje wywozu towarów z Polski poza terytorium UE, i na niego wystawione są dokumenty eksportowe jako zgłaszającego towar do odprawy celnej – stanowi tzw. eksport bezpośredni. Eksport pośredni natomiast ma miejsce wówczas, gdy wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty, w wykonaniu dostawy towarów, jest dokonywany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski lub na jego rzecz.

W przypadku Czytelnika, będziemy mieli do czynienia z eksportem pośrednim, gdyż jak wynika z pytania, klient odbierze towar i przedłoży odpowiednie dokumenty dotyczące wywozu poza terytorium Unii Europejskiej.

Należy pamiętać, że jeżeli Czytelnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towaru, otrzyma dokument potwierdzający wywóz poza terytorium Unii Europejskiej, z którego wynika tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu, może zastosować stawkę 0%.

Jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej Czytelnik nie będzie posiadał dokumentu potwierdzającego wywóz towaru za granicę, wówczas nie wykazuje tej dostawy w ewidencji oraz w deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy, lecz  w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w tym terminie mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Reasumując, aby uznać czynność sprzedaży towaru na rzecz osoby fizycznej z Gruzji za eksport towarów, muszą wystąpić łącznie następujące przesłanki:

  • ma miejsce czynność określona w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, tj. następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel,

  • dochodzi do wywozu towaru z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty przez dostawcę lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju,

  • wywóz towaru musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) eksport towarów należy wykazać w pozycji 22 deklaracji - gdy podatnik ma prawo do zastosowania stawki 0%, lub w pozycji 15 podstawa opodatkowania i w pozycji 16 podatek należny dla dostawy towarów opodatkowanych stawką 5%, w pozycji 17 i 18 dla dostawy towarów opodatkowanych stawką 8% lub w pozycji 19 i 20 dla dostawy towarów opodatkowanych stawką 23% - gdy podatnik wykazuje sprzedaż jako transakcję krajową.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.2 pkt 3 lit.b i c oraz pkt 5 i 8, art.19a ust.1, art.29a ust.1, art.41, 106b ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.