Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

May 8, 2014

Opodatkowanie VAT festynu dla pracowników i ich rodzin

0 1003

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wydał wyrok w sprawie odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach związanych z organizacją festynu dla pracowników, byłych pracowników oraz członków ich rodzin (wyrok 19 marca 2014 roku; sygn. akt I SA/Bd 206/14).

Spółka w celach integracyjnych organizuje dla swoich obecnych i byłych pracowników oraz członków ich rodzin festyn. Każdy uczestnik może korzystać bezpłatnie z atrakcji sportowo-rekreacyjnych i cateringu. Spółka nie prowadzi ewidencji kto z jakich atrakcji korzystał. Więc pojawiły się wątpliwości, czy spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach związanych z organizacją festynu oraz czy organizacja festynu ma być uznana za nieodpłatną dostawę czy nieodpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

W interpretacji indywidualnej spółka otrzymała odpowiedź, iż ze względu na pośredni związek z działalnością gospodarczą, spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem towarów i usług na potrzeby festynu w części, w jakiej wydatki te dotyczą wyłącznie pracowników. Dyrektor Izby Skarbowej zaznaczył, że usługi świadczone na rzecz pracowników nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, a nieodpłatne usługi świadczone na rzecz osób nieposiadających statusu pracownika, powinny być obciążone podatkiem VAT i od tych wydatków spółka nie ma prawa do odliczenia, ponieważ wydatki te nie miały pośredniego lub bezpośredniego związku ze sprzedażą opodatkowaną.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko wyrażone w interpretacji w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na fakturach dotyczących organizacji festynu. Zdaniem Sądu, skoro czynności te podlegają opodatkowaniu, to brak podstaw do twierdzenia, że zakup towarów i usług nie jest związany z czynnościami opodatkowanymi.

Sąd uznał za prawidłowe stanowisko w interpretacji, iż usługi świadczone na rzecz rodzin pracowników, osób towarzyszących oraz byłych pracowników powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.