Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

March 1, 2016

Opodatkowanie VAT rekompensaty za owoce przekazane do banku żywności oraz zutylizowane

0 1019

Od rekompensaty za owoce przekazane do banku żywności oraz za pakowanie i sortowanie należy zapłacić podatek VAT, natomiast otrzymanie rekompensaty za owoce zutylizowanie nie podlega VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 9 lutego 2016 roku nr IPTPP3/4512-481/15-3/BM.

Sytuacja Podatnika

W związku z wprowadzeniem przez Rosję embarga na owoce i warzywa z Polski, Rząd Polski wraz z Unią Europejską wprowadził tymczasowe nadzwyczajne wsparcie dla producentów niektórych owoców i warzyw. Wnioskodawczyni, czynny podatnik podatku od towarów i usług, jako producent jabłek skorzystała ze wsparcia i przekazała 40.000 kg jabłek na cele charytatywne, 30.600 kg jabłek uległo utylizacji, czyli zostało zniszczone. Za owoce przekazane na cele charytatywne oraz za zniszczenie jabłek na polu poprzez rozdrobnienie Podatniczka otrzymała rekompensatę. Dokumentem potwierdzającym otrzymaną rekompensatę jest decyzja z Agencji Rynku Rolnego. Rekompensatą objęte były również koszty opakowania i sortowania, wykazane w decyzji ARR jako odrębna pozycja i o tę kwotę została zwiększona rekompensata.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy istnieje obowiązek zapłaty podatku VAT w związku z otrzymaniem rekompensaty za owoce przekazane do banku żywności oraz za pakowanie i sortowanie oraz obowiązek zapłaty podatku VAT w związku z otrzymaniem rekompensaty za owoce zutylizowane.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż w przedmiotowej sprawie Wnioskodawczyni dokonując przekazania owoców na rzecz banku żywności dokonuje odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, za którą wynagrodzeniem jest dopłata przekazywana za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego przez Unię Europejską w ramach pomocy. Przy czym, dostawa jabłek jest świadczeniem wiodącym, a pozostałe czynności (pakowanie, sortowanie, transport) nie powinny być traktowane jako odrębne czynności. Otrzymane dopłaty mają bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych jabłek, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ przekazywana dopłata uzależniona jest od ilości przekazanych owoców, należność przekazywana za pakowanie i sortowanie owoców jest zależna od ilości jabłek.

Wobec powyższego w sytuacji dostawy jabłek za podstawę opodatkowania należy uznać całość otrzymanego dofinansowania od ARR, co oznacza, że od rekompensaty za owoce przekazane do banku żywności, obejmującej także koszty opakowania, sortowania i transportu, Wnioskodawczyni winna zapłacić podatek VAT.

Natomiast w przypadku zniszczenia owoców brak jest odbiorcy, nie dochodzi do przekazania prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w związku z tym brak jest podstaw do uznania tej czynności za dostawę towarów lub za świadczenie usług. Zatem od rekompensaty za owoce zutylizowane na polu Wnioskodawczyni nie jest obowiązana do zapłaty podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 1 , art. 29a ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.