Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

April 1, 2015

Opodatkowanie VAT sprzedaży części z automatów do gier

0 1000

Firma sprzedaje osobie fizycznej wymontowane części z automatów zręcznościowych do gier, do których nie przysługiwało odliczenie podatku VAT naliczonego. Prowadzi działalność związaną ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną. Automat do gry był wykorzystywany w działalności opodatkowanej. Czy od sprzedanych części z wymontowanych automatów należy odprowadzać podatek VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, z tytułu opisanej transakcji - sprzedaży części z automatów do gier - należy zapłacić podatek.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. A zatem podatnik może zastosować zwolnienie od VAT do sprzedaży towaru jeśli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • towar był wykorzystywany wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku,

  • przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tego towaru podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że Firma sprzedaje osobie fizycznej części z wymontowanych automatów zręcznościowych do gier, do których nie przysługiwało odliczenie podatku VAT naliczonego. Jednak automaty do gier były wykorzystywane w działalności opodatkowanej VAT.

Firma dokonująca sprzedaży części z wymontowanych automatów będzie zobowiązana do opodatkowania transakcji, gdyż automaty do gier były wykorzystywane do działalności opodatkowanej, co powoduje, iż jeden z warunków do zastosowania zwolnienia nie został spełniony.

Jan Falkowski