Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , OŚWIATA I KULTURA

September 1, 2014

Opodatkowanie VAT sprzedaży dań gotowych i kanapek przez szkołę

0 1157

Czy sprzedaż posiłków (dania gotowe i kanapki) przygotowywanych przez uczniów naszej szkoły (technikum gastronomiczne podlegające pod powiat) należy opodatkować VAT? Uczniowie klas policealnych je przygotowują na zajęciach popołudniowych, a sprzedaż odbywa się z rana dla osób z miasta i uczniów w naszym sklepiku.

ODPOWIEDŹ

Tak, sprzedaż dań gotowych i kanapek przygotowanych przez uczniów technikum gastronomicznego podlega opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT co do zasady przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy o podatku VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Jak wynika z pytania uczniowie technikum gastronomicznego przygotowują na zajęciach popołudniowych kanapki i inne dania, a ich sprzedaż odbywa się dla osób z miasta i uczniów w sklepiku szkoły.

Zgodnie z art. 67a ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. r 256, poz. 2572), w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów, szkoła może zorganizować stołówkę. Celem ich prowadzenia nie jest świadczenie usług gastronomicznych jako takich, ale wyłącznie funkcje socjalno-bytowe, polegające na zapewnieniu żywienia uczniom szkoły.

Tak więc, jeżeli stołówka działa na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty, to jedynie usługi stołówkowe świadczone na rzecz uczniów szkoły, jako usługi mieszczące się w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o podatku od towarów i usług.

Nawet świadczenie usług stołówkowych przez stołówkę szkolną na rzecz nauczycieli, czy odbiorców zewnętrznych nie może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z licznymi interpretacjami sprzedaż gotowych posiłków „na wynos” bez innych czynności towarzyszących charakterystycznych dla usług gastronomicznych stanowi dostawę towaru w rozumieniu ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu według preferencyjnej 5 % stawki podatku. W załączniku nr 10 do ustawy o podatku VAT, stanowiącym wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%, w pozycji 28 wymienione zostały „Gotowe posiłki i dania, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%” (PKWiU ex 10.85.1). Wprawdzie w załączniku nr 3 zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, w poz. 42 wymienione zostały również „Gotowe posiłki i dania, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%” (PKWiU ex 10.85.1), to zgodnie z objaśnieniami do załącznika nr 3 ustawy, wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Należy także pamiętać, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega dostawa towarów i świadczenie usług dokonywane przez podatników VAT czynnych.

Jak wynika z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do tego limitu nie wlicza się, m.in. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, z wyjątkiem transakcji związanych z nieruchomościami, usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 i usług ubezpieczeniowych, jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych, a także odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Reasumując, jeżeli technikum gastronomiczne jest podatnikiem VAT czynnym, jest obowiązane do opodatkowania dostawy kanapek i dań gotowych dla uczniów i klientów z miasta. Ze zwolnienia może korzystać jedynie świadczenie usług stołówkowych przez stołówkę szkolną na rzecz uczniów szkoły, jeżeli usługi te mieszczą się w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą, o której mowa w ustawie z 7 września 1991 o systemie oświaty.

Iwona Porez