Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , OŚWIATA I KULTURA

May 1, 2018

Opodatkowanie VAT sprzedaży do placówki oświatowej komputerów z wgranymi programami

0 1025

Spółka wygrała przetarg na dostarczenie do placówki oświatowej komputerów stacjonarnych. W specyfikacji zamówienia wyróżniono, że należy dostarczyć 100 komputerów, przy czym 30 z nich powinno mieć wgrane programy komputerowe rozwijające kreatywność u dzieci (w postaci gier logicznych) natomiast 5 komputerów programy do obsługi biurowej. Pozostałe komputery mają być wyposażone tylko w bazowy system operacyjny. Czy w takim przypadku możliwe jest potraktowanie dostawy komputerów z wgranymi programami (innymi niż program operacyjny każdego komputera) jako świadczenie złożone?

ODPOWIEDŹ

Dostawa komputerów na rzecz placówek oświatowych przy spełnieniu określonych warunków opodatkowana jest stawką VAT 0% i dotyczy wyłącznie komputerów stacjonarnych (nie mogą być to laptopy). Ustawodawca posłużył się określeniem do celów stawki 0% „zestawy komputerów stacjonarnych”, co należy rozumieć jako komputer z wgranym bazowym programem operacyjnym.

Zatem dostawa komputerów, które mają wgrany tylko bazowy program operacyjny może być opodatkowana stawką 0%, natomiast w przypadku sprzedaży komputerów z zainstalowanym innym niż operacyjny oprogramowaniem, niezbędne będzie zastosowanie stawki 0% dla komputera i stawki 23% dla dodatkowych programów. Nie mamy w takim przypadku do czynienia ze świadczeniem złożonym.

UZASADNIENIE

Podmioty gospodarcze, które dostarczają komputery do placówek oświatowych mogą stosować stawkę 0%. Jak wskazuje się bowiem w treści art.83 ust.1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) : Stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego:

  • a) dla placówek oświatowych,

  • b) dla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym

- przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13–15, tj.:

Stawka 0% może być zastosowana do towarów (dostawy), które zostały wymienione w załączniku nr 8 do ustawy. W załączniku, w odniesieniu do zagadnień komputerowych wskazuje się na: jednostki centralne komputerów, serwery, monitory oraz co najważniejsze w analizowanym przypadku, zestawy komputerów stacjonarnych.

Dostawca towaru (tu: zestawów komputerów stacjonarnych) musi posiadać zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową. Dostawca obowiązany jest przekazać kopię w/w zamówienia, do właściwego urzędu skarbowego.

Generalny problem zawiera się w zdefiniowaniu pojęcia zestaw komputera stacjonarnego. Jest to o tyle ważne, iż decydować będzie jaki zakres oprogramowania będzie mógł być opodatkowany stawką 0%. Otóż przyjmuje się (np. w wyroku NSA z dnia 11.06.2013 r., sygn. I FSK 939/12), że przez zestaw komputerowy należy rozumieć: „... zestaw komputera stacjonarnego gotowy do prawidłowego funkcjonowania. To oznacza, że zestaw komputera stacjonarnego tworzy oprogramowanie niezbędne do stworzenia gotowości zestawu komputera stacjonarnego do prawidłowego funkcjonowania. Gotowość zestawu komputera stacjonarnego do prawidłowego funkcjonowania oznacza gotowość do (możliwość) wprowadzenia do takiego zestawu oprogramowania, wymaganego indywidualnymi potrzebami konkretnego użytkownika, bez którego zestaw komputera stacjonarnego jest gotowy do prawidłowego funkcjonowania. Oprogramowanie, które służy konkretnemu użytkownikowi (uwzględnia potrzeby konkretnego użytkownika), bez którego zestaw komputera stacjonarnego jest gotowy do prawidłowego funkcjonowania, nie tworzy zestawu komputera stacjonarnego. (…) Nie tworzy zestawu komputera stacjonarnego takie oprogramowanie, z którego użytkownik może korzystać tylko, kiedy dysponuje zestawem komputera stacjonarnego, gotowym do prawidłowego funkcjonowania”. Innymi słowy, pod pojęciem zestawu komputera stacjonarnego, dla którego możliwe będzie zastosowanie stawki 0%, należy rozmieć komputer na którym zainstalowano jedynie oprogramowanie systemowe. Zatem wszystkie inne programy użytkowe, gry, itd. nie będą składać się na zestaw o którym mowa w załączniku nr 8 do ustawy. Dla tych programów (można określić je jako użytkowe i celowane pod konkretnego użytkownika) stosować należy stawkę 23%.

Taki rodzaj argumentacji opiera się o wypracowaną definicję świadczenia złożonego. Można tu dla przykładu przywołać wyrok NSA z dnia 22.08.2008 r., sygn. I FSK 994/07: „Jeżeli zatem przedmiotem dostawy był zestaw dwóch produktów, pomiędzy którymi brak było związku umożliwiającego uznanie takiego zestawu za jedną rzecz (…) w szczególności zaś na uznanie produktu promowanego za cześć składową rzeczy albo przynależność, to organy podatkowe nie mogły uznać, że przedmiotem dostawy jest jeden towar w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.”

Warto tu zauważyć, że zarówno program rozwijający kreatywność (gry dla dzieci) jak i programy biurowe można zakupić oddzielnie, a zatem dla gotowości zestawu komputerowego do pracy nie są wymagane tego typu programy – ze względów technicznych niezbędny jest tylko program operacyjny.

Zatem dostawca komputerów powinien dla omawianej dostawy:

  • zastosować stawkę 0% dla dostawy wszystkich 100 komputerów przy spełnieniu w/w warunków art. 83 ust.13-15,

  • dla programów (gry dla dzieci jak i programy biurowe) zastosować stawkę 23%.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) sprzedaż ze stawką 0% należy wykazać w poz.13 (podstawa opodatkowania), natomiast sprzedaż ze stawką 23% (podstawa opodatkowania w poz.19 a podatek należny w poz.20).

Mariusz Nowak

Podstawa prawna: art.83 ust.1 pkt 26, ust.13, ust. 14 pkt 1 i ust. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.