Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

October 1, 2014

Opodatkowanie VAT sprzedaży nieruchomości przez komornika

0 950

Komornik dokonał sprzedaży nieruchomości, która stanowi majątek mojej spółki. Czy ciąży na nim obowiązek obliczenia i odprowadzenia podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż nieruchomości przez komornika będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i komornik występując w roli płatnika będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu pod warunkiem, że sprzedaż tej nieruchomości podlegałaby opodatkowaniu w przypadku gdyście Państwo sprzedawali tę nieruchomość.

UZASADNIENIE

W myśl art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów. Jednocześnie na podstawie art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa płatnik (osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej), jest obowiązany na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Przy czym przepis art. 30 § 1 ww. ustawy stanowi, że płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony.

Zatem co do zasady komornik sądowy, który dokonuje sprzedaży w imieniu podatnika będzie zobowiązany przekazać organowi podatkowemu wartość należnego podatku VAT z tytułu tej sprzedaży.

Na podstawie art. 106c ustawy o VAT, faktury dokumentujące dostawę towarów, o której mowa w art. 18, z tytułu której na dłużniku ciąży obowiązek podatkowy, wystawiają w imieniu i na rzecz dłużnika:

  • organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji;

  • komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Jednocześnie zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 20 ww. ustawy o VAT w przypadku gdy fakturę wystawia komornik sądowy wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, faktura ta winna zawierać imię i nazwisko komornika sądowego oraz jego adres, a w miejscu określonym dla podatnika - imię i nazwisko lub nazwę dłużnika oraz jego adres.

W tym miejscu warto wspomnieć, że już Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. akt P 44/07, uznał, że art. 18 ustawy o VAT w zakresie, w jakim nakłada na komorników sądowych obowiązki płatnika podatku od dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów, polegającej na sprzedaży nieruchomości będącej własnością dłużnika jest zgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy jednak podkreślić, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika - dłużnika. Zatem sprzedaż towarów będących własnością dłużnika, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w przypadku gdy do naliczenia podatku należnego byłby zobowiązany. W przypadku, gdy czynność sprzedaży przez zobowiązanego nie podlegałaby opodatkowaniu lub byłaby zwolniona od podatku VAT, na komorniku sądowym nie ciążyłby obowiązek odprowadzenia podatku VAT.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że Państwa Spółka w ramach prowadzonej działalności posiada majątek w postaci nieruchomości. Wskazana nieruchomość była przedmiotem sprzedaży przez komornika sądowego. Natomiast z zadanego pytania nie wynika, czy gdyby Spółka dokonywała sprzedaży wskazanej nieruchomości, dostawa ta byłaby opodatkowana podatkiem od towarów i usług czy też nie podlegałaby opodatkowaniu lub też byłaby zwolniona.

Zatem należy uznać, że sprzedaż nieruchomości przez komornika będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i komornik występując w roli płatnika będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu pod warunkiem, że sprzedaż tej nieruchomości podlegałaby opodatkowaniu w przypadku gdyście Państwo sprzedawali nieruchomość. Natomiast w przypadku gdyby Spółka sprzedawała nieruchomość i dostawa ta nie podlegałaby opodatkowaniu bądź była zwolniona z podatku to komornik sądowy sprzedając nie będzie miał również obowiązku naliczenia podatku należnego VAT z tytuły tej dostawy.

 Dagmara Kamieńska