Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Gmina sprzedaje odpady pochodzące z selektywnej zbiorki do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, m.in.:

  1. opakowania z papieru i tektury - kod 150101,

  2. opakowania z tworzyw sztucznych - kod 150102,

  3. opakowania ze szkła - kod 150107,

  4. zmieszane odpady opakowaniowe - kod 150106.

Jakie stawki VAT należny zastosować w poszczególnych pozycjach?

ODPOWIEDŹ

Prawidłowe przyporządkowanie stawki podatku VAT jest uzależnione od właściwego określenia danej czynności oraz odpowiedniego kodu klasyfikacji PKWiU.

W przypadku obrotu odpadami może być zastosowana stawka 23%, 8%, a także zasada „odwrotnego obciążenia”.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Należy pamiętać, że stosownie do art.15 ust.6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Obrót odpadami podlega opodatkowaniu wówczas, kiedy będzie miał charakter odpłatny.

Pytanie dotyczy wysokości opodatkowania dostaw opakowań z papieru i tektury, opakowań z tworzyw sztucznych, opakowań ze szkła i zmieszanych odpadów opakowaniowych dokonywanych przez Gminę do Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Przede wszystkim, Gmina musi precyzyjnie określić, czy mamy do czynienia z dostawą towaru czy świadczeniem usługi. Kluczowe znaczenie w celu określenia stawki podatku VAT w konkretnym stanie faktycznym dotyczącym gospodarki odpadami ma zdefiniowanie usługi wykonywanej w ramach prowadzonej działalności dotyczącej gospodarki odpadami. W razie trudności w zdefiniowaniu usług Gmina powinna zwrócić się do Urzędu Statystycznego w celu wydania wiążącej interpretacji.

Polska Klasyfikacja Działalności, to usystematyzowany podział rodzajów działalności, które mogą być realizowane przez pomioty gospodarcze na terenie Polski. Ustala on nazwy, symbole, jak również zakresy grupowań klasyfikacyjnych. W Polskiej Klasyfikacji działalności w sekcji E wymieniono DOSTAWĘ WODY; ŚCIEKI I ODPADY ORAZ USŁUGI ZWIĄZANE Z ICH REKULTYWACJĄ. Sekcja ta obejmuje w szczególności m.in. odpady, usługi związane ze zbieraniem odpadów, usługi związane z infrastrukturą przeznaczoną do przemieszczania odpadów, usługi związane ze składowaniem odpadów, usługi związane z przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów, usługi w zakresie odzysku surowców z materiałów segregowanych, surowce wtórne. Sekcja ta nie obejmuje sprzedaży hurtowej odpadów, włączając gromadzenie, segregowanie, pakowanie, itp. bez procesu przemysłowego, sklasyfikowanej w 46.77.10.0, doradztwa w sprawach środowiska naturalnego, sklasyfikowanego w 74.90.13.0.

Podstawową stawką podatku VAT jest stawka 23 %, jednakże dla pewnych towarów i usług ustawodawca przewidział stawki obniżone. I tak, w załączniku nr 3 do ustawy o podatku VAT znajduje się wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku

w wysokości 8%. Ustawa o VAT przewiduje zastosowane obniżonej stawki 8% / załącznik nr 3, poz. od 143 do 151/ do następujących czynności związanych z gospodarką odpadami:

  • 38.11.1 Usługi związane ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne nadających się do recyklingu,

  • 38.11.2 Usługi związane ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne nienadających się do recyklingu,

  • 38.11.6 Usługi związane z infrastrukturą przeznaczoną do przemieszczania odpadów innych niż niebezpieczne,

  • 38.12.1 Usługi związane ze zbieraniem odpadów niebezpiecznych,

  • 38.12.30.0 Usługi związane z infrastrukturą przeznaczoną do przemieszczania odpadów niebezpiecznych nadających się do recyklingu,

  • 38.21.10.0 Usługi związane z obróbką odpadów innych niż niebezpieczne w celu ich ostatecznego usunięcia,

  • 38.21.2 Usługi związane z usuwaniem odpadów innych niż niebezpieczne

  • 38.22.19.0 Usługi związane z przetwarzaniem pozostałych odpadów niebezpiecznych,

  • ex 38.22.2 Usługi związane z unieszkodliwianiem odpadów promieniotwórczych i pozostałych odpadów niebezpiecznych, z wyłączeniem usług zagospodarowania odpadów promieniotwórczych (ponownego przetwarzania paliw i odpadów) (PKWiU ex 38.22.21.0).

Jak widać z powyższych pozycji załącznika do ustawy, prawidłowe przypisanie danej czynności do odpowiedniego kodu klasyfikacji PKWiU jest niezbędne, aby właściwie przyporządkować stawkę podatku.

Należy także pamiętać, że podatnicy VAT nabywający towary wyszczególnione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT od innych podatników (niekorzystających ze zwolnienia z VAT w Polsce) mają obowiązek rozliczania tego typu dostaw za pomocą tzw. samonaliczenia (metodą tzw. reverse charge) podatku VAT. Inaczej mówiąc, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT to nabywca, a nie dostawca obowiązkowo rozlicza podatek należny wynikający z transakcji (jednocześnie wykazując podatek naliczony).

Dostawy następujących odpadów podlegają obowiązkowemu rozliczeniu przez nabywcę (załącznik nr 11 do ustawy poz. od 30 do 33 i poz. 36):

  • odpady szklane (PKWiU 38.11.51.0);

  • odpady z papieru i tektury (PKWiU 38.11.52.0)

  • pozostałe odpady gumowe (PKWiU 38.11.54.0);

  • odpady z tworzyw sztucznych (PKWiU 38.11.55.0);

  • odpady i braki ogniw i akumulatorów elektrycznych; zużyte ogniwa i baterie galwaniczne oraz akumulatory elektryczne (PKWiU 38.12.27).

Tak więc, jak opisano powyżej czynności związane z obrotem odpadami mogą być opodatkowane zarówno stawką podstawową, obniżoną i na zasadzie „odwrotnego obciążenia”.

Aby prawidłowo określić stawkę podatku VAT, Gmina powinna dokonać sklasyfikowania swoich czynności do odpowiedniego symbolu PKWiU, a następnie przyporządkować właściwą stawkę podatku zgodnie z klasyfikacją.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.5, art. 5a, art.17 ust.4, art.41 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.