Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

November 4, 2013

Opodatkowanie VAT sprzedaży prywatnej działki

0 895

Jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 14 października 2013 roku nr ITPP2/443-696/13/EK.

Sytuacja Podatnika

Od lipca 2000 roku wraz z mężem, jest Pani właścicielką gospodarstwa rolnego o pow. 1,08 ha, składającego się z siedmiu działek, które zostały nabyte z własnych środków finansowych. W skład tego gospodarstwa wchodzą m.in.: lokal mieszkalny, dwa budynki gospodarcze, grunty rolne. Na pow. 1,06 ha prowadzi Pani uprawy rolne, które są wykorzystywane wyłącznie na potrzeby Pani rodziny. Na pozostałym gruncie znajdują się lokal mieszkalny i budynki gospodarcze. W sierpniu 2006 roku jedna z działek rolnych o pow. 0,21 ha – na podstawie decyzji o warunkach zabudowy – została przeznaczona pod budowę budynku jednorodzinnego, garażowego i gospodarczego wraz z niezbędną infrastrukturą.

Wg ewidencji gruntów jest to nadal grunt rolny sklasyfikowany jako R IVa i R IVb. Działka ta nie była przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej czynności o podobnym charakterze. Pani chce ją sprzedać osobie fizycznej. Działka była oferowana do sprzedaży poprzez ogłoszenie w prasie, Internecie i wśród znajomych. W najbliższym czasie nie planuje Pani sprzedaży innych działek. W przyszłości planuje sprzedaż działek, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego i są obecnie użytkowane rolniczo (w planie zagospodarowania przestrzennego od grudnia 2012 roku zostały przeznaczone pod rekreację), jednak nie wcześniej niż za pięć lat. Obecnie trwają procedury, prowadzone przez gminę, w zakresie scalania i podziału działek, dla których został opracowany plan zagospodarowania przestrzennego. W przyszłości planuje Pani sprzedaż dwóch działek powstałych w wyniku podziału.

W związku z tym zamierza Pani przeprowadzić dwie transakcje. Poza ww. działkami nie posiada Pani innych nieruchomości, które planuje sprzedać. W 2000 roku sprzedała Pani lokal mieszkalny i garaż murowany. W tym samym roku nabyła inny lokal mieszkalny i garaż. Jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę i z tytułu zatrudnienia odprowadza podatek dochodowy do urzędu skarbowego. Pani mąż pobiera rentę szkoleniową.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor nie zgodził się z Wnioskodawcą, iż sprzedaż przedmiotowej działki powinna być zwolniona z zapłacenia podatku a po prostu przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie będą miały w tym przypadku zastosowania.

Jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego, treści przywołanych przepisy prawa oraz aktualnego orzecznictwa sądowego, w tym wyroku TSUE z dnia 15 września 2011 roku w sprawach połączonych Jarosław Słaby (C-180/10) i Emilian Kuć, Halina Jeziorska-Kuć (C-181/10) prowadzi do wniosku, że planowana sprzedaż działki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest normatywnych przesłanek, aby w związku z ta transakcją uznać Panią za podatnika tego podatku. Wprawdzie grunt spełnia definicję towarów zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, jednak z okoliczności niniejszej sprawy nie wynika, aby sprzedając przedmiotową działkę, działała Pani w charakterze handlowca. Nie można stwierdzić, że do nabycia działki doszło w celu dalszej odsprzedaży, czy w celach zarobkowych. Grunt ten nie był wykorzystywany w pozarolniczej działalności gospodarczej. Jedynymi czynnościami, jakich dokonała Pani w celu zbycia, było oferowanie do sprzedaży poprzez ogłoszenie w prasie, Internecie i wśród znajomych. W konsekwencji dokonując sprzedaży działki, będzie Pani korzystała z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Zatem ww. czynność będzie stanowiła działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie będą miały zastosowania.

Podstawa prawna: art. 7, art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.