Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

October 28, 2014

Opodatkowanie VAT sprzedaży zestawów promocyjnych

0 968

Sprzedaż kilku odrębnych produktów w jednym zestawie promocyjnym należy wyodrębniać na fakturze sprzedaży osobno z cenami wszystkich elementów wchodzących w skład zestawu.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 26 czerwca 2014 roku nr ITPP1/443-451/14/DM.

Sytuacja Podatnika

Producent napojów alkoholowych w ramach akcji promocyjnych, sprzedaje swoje produkty w formie zestawu promocyjnego „on-pack”. W zestawie promocyjnym znajduje się produkt podstawowy oraz dodawany element promocyjny np. kieliszek, otwieracz do wina, napój bezalkoholowy.

Zapakowanie zestawu uniemożliwia zakup osobno produktów znajdujących się w zestawie. Cena zestawu jest czasem niższa od ceny sprzedawanego samodzielnie produktu podstawowego znajdującego się w nim, z reguły taka sama. Spółka opisuje ten zestaw jako osobny produkt; pozycja na fakturze np. „nazwa produktu podstawowego + kieliszek”.

Spółka zadała pytanie czy postępuje prawidłowo traktując zestaw promocyjny jako sprzedaż jednego produktu oraz czy spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Na gruncie ustawy o VAT spółka, sprzedając zestaw „on-pack”, dokonuje dostawy dwóch produktów. Dyrektor wskazał, że brak jest integralnego związku pomiędzy produktem podstawowym i produktem promocyjnym, który umożliwiałby uznanie takiego zestawu za jedną rzecz. Ustalenie ceny sprzedaży na niższym czy tym samym poziomie, co produkt podstawowy nie oznacza, że „element promocyjny” jest przekazywany nieodpłatnie.

Odpłatne wydanie elementu określanego jako „element promocyjny” potwierdza, że spółka powinna traktować taką sprzedaż jako sprzedaż kilku odrębnych produktów i wyodrębniać na fakturze sprzedaży osobno cenę wszystkich elementów wchodzących w skład zestawu.

Zdaniem Izby Skarbowej spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących nabycie opakowań jednostkowych i elementów promocyjnych sprzedawanych następnie w ramach zestawów, ponieważ zakupione towary będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 6, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 45 oraz art. 47 Kodeksu cywilnego.