Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

May 1, 2017

Opodatkowanie VAT sprzedaży złotej i srebrnej biżuterii oraz złomu złota w lombardzie

0 2743

Prowadzę działalność gospodarczą LOMBARD. Jestem czynnym podatnikiem VAT, wykonującym zarówno czynności zwolnione i opodatkowane VAT, posiadam kasę fiskalną. W jaki sposób należy opodatkować sprzedaż zastawionych rzeczy w postaci biżuterii złotej i srebrnej (PKWiU 32.12.13) oraz złomu złota?

ODPOWIEDŹ

W przypadku dostawy zastawionych rzeczy w postaci biżuterii złotej i srebrnej (PKWiU 32.12.13) możliwe jest zastosowanie procedury opodatkowania marży. Natomiast przy sprzedaży złomu złota ważna jest klasyfikacja statystyczna, jednakże towar ten nie spełnia definicji towaru używanego i podlega opodatkowaniu stawką 23%.

UZASADNIENIE

Artykuł 17 ust. 1 pkt. 7 ustawy o VAT wprowadza mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku VAT na podatnika, na rzecz którego dokonywana jest dostawa towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy, czyli w takim przypadku transakcję opodatkowuje nabywający. Przy czym należy zauważyć, że powyższy mechanizm znajduje zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy zarówno dostawcą, jak i nabywcą towaru jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy, czyli m.in. osoba fizyczna wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, z zastrzeżeniem ust. 1c, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

  • b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

  • c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt 2 lub art.122.

Od 1 stycznia 2017 roku odwrotnym obciążeniem został objęty również handel srebrem, złotem, platyną oraz wyrobami z metali szlachetnych. Rozszerzono załącznik numer 11 do ustawy m.in. o następujące towary:

  • a) srebro oraz platyna nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu, lub w postaci proszku,

  • b) złoto nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu, lub w postaci proszku, o próbie mniejszej niż 325 tysięcznych,

  • c) biżuteria i jej części oraz pozostałe wyroby jubilerskie i ich części, ze złota i srebra lub platerowane metalem szlachetnym - wyłącznie części biżuterii i części pozostałych wyrobów jubilerskich ze złota, srebra i platyny, tj. niewykończone lub niekompletne wyroby jubilerskie i wyraźne części biżuterii, w tym pokrywane lub platerowane metalem szlachetnym (PKWiU ex 32.12.13.0).

Zatem, w przypadku sprzedaży zastawionych rzeczy w postaci biżuterii złotej i srebrnej PKWiU 32.12.13), gdy nabywcą będzie podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, wówczas do ww. sprzedaży, będzie miał zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.

W takim przypadku podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu dostawy będzie nabywca tego towaru, a wystawiona przez Czytelnika faktura zamiast stawki i kwoty podatku zawiera wyrazy „odwrotne obciążenie”. Podobnie będzie w przypadku sprzedaży złomu złota, jeżeli towar ten mieści się w wymienionym w załączniku nr 11 wykazie towarów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że ustawodawca w załączniku nr 11 celem identyfikacji towarów wchodzących w jego zakres posłużył się klasyfikacją statystyczną towarów i usług. Kwalifikacji towarów do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik, gdyż to właśnie on posiada wszystkie informacje dotyczące charakteru i cech danego towaru, które są niezbędne do właściwego ich zaliczenia do odpowiedniego grupowania PKWiU. W przypadku wątpliwości w ustaleniu symbolu PKWiU można uzyskać w urzędzie statystycznym opinię interpretacyjną składając wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. W przedmiotowej sprawie Czytelnik nie dokonał klasyfikacji statystycznej sprzedaży złomu złota. W poz. 38.11.58.0 PKWiU mieszczą się „odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal”. Jeżeli złom złota mieści się w tym grupowaniu wówczas towary te jako wymienione w poz. 33 załącznika nr 11 do ustawy również będą opodatkowane zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy.

W przypadku natomiast, gdy Czytelnik będzie dokonywał sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wówczas mechanizm odwrotnego obciążenia nie będzie miał zastosowania.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Zgodnie z ust. 10 ww. artykułu, przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

  • osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;

  • podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

  • podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;

  • podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

  • podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

W myśl art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0).

Definicję kwoty sprzedaży zawarto w przepisie art. 120 ust. 1 pkt 5 ustawy, zgodnie z którym rozumie się przez nią całkowitą kwotę, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów od nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę, z wyłączeniem kwot, o których mowa w art. 29a ust. 7.

Natomiast przez kwotę nabycia należy rozumieć wszystkie składniki wynagrodzenia, o których mowa w pkt 5, które dostawca towarów otrzymał lub ma otrzymać od podatnika (art. 120 ust. 1 pkt 6 ustawy).

Art. 120 ust. 14 i 15 ustawy stanowią, że podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 i 11. W przypadku zastosowania ogólnych zasad podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od towarów, o których mowa w ust. 11, w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u tego podatnika z tytułu dostawy tych towarów.

Jeżeli podatnik oprócz zasad, o których mowa w ust. 4 i 5, stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to jest on obowiązany prowadzić ewidencję zgodnie z art. 109 ust. 3, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w ust. 4 i 5, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, o której mowa w tych przepisach.

Przepisy ustawy o VAT przewidują zatem stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy m.in. towarów używanych, polegającej na opodatkowaniu marży. Ta szczególna procedura dotyczy jednak tylko dostawy towarów używanych spełniających definicję zawartą w przepisie art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, które podatnik nabył od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10.

Jednocześnie należy podkreślić, że opodatkowanie marży nie może mieć zastosowania w przypadku niektórych towarów, takich jak metale szlachetne lub kamienie szlachetne oznaczone symbolami CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112, PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0, które wymienione są w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z dnia 4 września 2015 r. symbol PKWiU 32.12.13 oznacza „Biżuteria i inne wyroby jubilerskie oraz ich części, z metalu szlachetnego lub metalu platerowanego metalem szlachetnym”.

Na podstawie powyższego jeżeli srebrna i złota biżuteria (PKWiU 32.12.13) stanowić będą towary używane w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług i jednocześnie nie będą objęte wyłączeniami określonymi w tym przepisie oraz będą nabywane od podmiotów określonych w art. 120 ust. 10 ustawy, to do dostawy tych towarów zastosowanie będzie miała procedura opodatkowania marży, na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy.

Zgodnie z art.106e ust.3 ustawy o VAT, faktura dokumentująca taką dostawę nie zawiera informacji o cenie i wartości netto sprzedaży ani o kwocie podatku, ale zawiera kwotę należności ogółem i wyrazy „procedura marży - towary używane”.

Natomiast sprzedaż nieodebranych zastawionych rzeczy w postaci złomu złota jeżeli mieści się w grupowaniu PKWiU w poz. 38.11.58.0, wówczas jako wyłączona z tej procedury nie może podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, w związku z czym towary te podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych stawką VAT w wys. 23 %.

Ewidencja w deklaracjACH: VAT-7(17) Ddstawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23% oraz przy zastosowaniu procedury VAT marża: pozycja 19. podstawa opodatkowania, pozzcja 20. podatek należny. Ponadto w części F w pozzcji 63 należy zakreślić kwadrat – art. 120 ust. 4 lub 5 ustawy o VAT.

W przypadku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w pozzcji 31 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art.17 ust. 1 pkt 7 lub 8 ustawy” należy wpisać podstawę opodatkowania.

Marta Rusin

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt. 7, art. 120 ust. 1, ust. 4, ust, 10 ustawy o VAT.