Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

November 1, 2017

Opodatkowanie VAT świadczonych przez hotel pakietów pobytowych

0 3332

Hotel zlokalizowany w miejscowości uzdrowiskowej chcąc zwiększyć popyt na swoje usługi przygotował tzw. pakiety pobytowe. Pakiet tego typu obejmuje oprócz usługi noclegowej opiewającej na okresy pięcio- lub siedmiodniowe pełne wyżywienie, ale także wycieczki krajoznawcze, korzystanie z hydromasaży oraz wieczornego grilla. Czy w takim przypadku hotel może zastosować stawkę 8% dla całości pakietu, czy też będzie zobowiązany różnicować stawki wedle poszczególnych świadczeń na rzecz klientów?

Odpowiedź

Podatnicy świadczący usługi hotelowe mogą stosować stawkę 8%, przy czym orzecznictwo TSUE i NSA przyjmuje, że w ramach usługi tego typu można włączyć śniadanie i potraktować sprzedawaną usługę jako świadczenie kompleksowe. Nie jest natomiast możliwe dowolne rozszerzanie charakteru usługi hotelowej w ten sposób, iż zawiera ona dowolną ilość innych świadczeń, które mogłyby być wykonane niezależnie od usługi noclegowej. Dlatego hotel ma obowiązek rozdzielić poszczególne świadczenia na rzecz klientów i opodatkować je właściwymi stawkami.

Uzasadnienie

Podmioty zajmujące się świadczeniem usług typu hotelowego, dość często stosują przy sprzedaży swoich usług tzw. pakiety. Ich cechą jest łączenie różnego typu świadczeń jednostkowych w całość i opodatkowywanie stawką VAT 8%. Innymi słowy, często zdarza się, że dostawa towarów lub/i świadczenie usług innych niż usługa hotelowa, jest traktowana przez podatników jako świadczenie kompleksowe. Skutkiem jest stosowanie do dostaw lub usług, które co do zasady są opodatkowane stawką 23%, stawki 8%. Należy jednakże zauważyć, że jest to działanie błędne, podatnicy narażają się na ryzyko korekty podatku należnego, a ich klienci na ryzyko korekty podatku naliczonego. Jak wskazał NSA w wyroku z dnia 9.02.2012 r., sygn. I FSK 620/11, nie może być bowiem tak, że „…jedynie wola stron wynikająca z treści czynności prawnej będzie decydowała o tym, czy dane świadczenia należy uznać za usługę kompleksową, czy też za świadczenia odrębne”.

Podstawą stwierdzenia, jaki zakres świadczonej usługi może być uznany za świadczenie kompleksowe jest orzecznictwo TSUE. Wynika to z faktu, iż ani ustawa o podatku od towarów i usług, ani też Dyrektywa 112/2006/WE (a także Dyrektywa VI) nie zawierają definicji legalnej tego pojęcia – nie są także wymienione przesłanki pozwalające na dokonanie klasyfikacji. Zauważyć przy tym należy, iż jak wskazuje treść art.41 ust.2 w zw. z art.146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%. Co do zasady zatem usługi hotelowe objęte są stawką VAT w wys. 8%.

Za usługę kompleksową (złożoną), zgodnie z TSUE należy przyjmować taką sytuację, w której:

  • jeżeli dwa świadczenia lub więcej, lub czynności dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako konsumenta przeciętnego, są tak ściśle ze sobą związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jedno świadczenie …” (wyrok TSUE z dnia 27.10.2005 r., sygn. C-41/04),

  • z kolei wyrok TSUE z dnia 11.06.2009 r. sygn. C-572/07 wskazuje, iż jeżeli usługi mogą być rozdzielone bez uszczerbku dla każdej z nich, a zatem w sposób naturalnie uzasadniony, wówczas nie można uznać, że stanowią jedno świadczenie kompleksowe w rozumieniu Dyrektywy.

Podatnicy oferujący zatem tzw. pakiety pobytowe powinni dokonać analizy, jakie dostawy lub usługi mogą być wykonane odrębnie i nie zachodzi pomiędzy nimi taki związek, iż ich rozdzielenie miałoby cechę sztuczności. Orzecznictwo NSA a w szczególności wydane interpretacje indywidualne prawa podatkowego (np. interpretacja z dnia 14.05.2014 r. Dyrektora IS w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-155/14-5/MN) wskazują jednoznacznie, że jako pakiet można traktować tylko i wyłącznie usługę hotelową wraz ze śniadaniem (tak samo przykładowo: wyrok NSA z 06.12.2013 r. sygn. I FSK 1758/12). Zatem każde inne świadczenie (np. grill, kąpiele z hydromasażem, obiady, kolacje z winem, wycieczki) które mogą być świadczone odrębnie od usługi hotelowej będą odrębnymi usługami, dla których wymagana jest właściwa stawka VAT (najczęściej 23%).

Przykład

Hotel oferuje pobyt 7-dniowy, gdzie oprócz usługi noclegowej zawarto możliwość wycieczek, grilla przy ognisku, grzane wino i piwo wraz z koncertem zespołu góralskiego oraz zabiegi typu SPA. Zestaw tychże usług i dostaw nie może być potraktowany jako świadczenie kompleksowe, gdyż jak wskazał NSA w wyroku z dnia 06.12.2013 roku, sygn. I FSK 1758/12: „... świadczenie dodatkowe, uzupełniające ofertę hotelu takie jak np. kolacja z lampką wina czy też zabieg „w wannie SPA”, stanowią odrębne świadczenia, które mogą być wykonane niezależnie od wykonania usługi noclegowej. Nie sposób bowiem uznać, że przykładowo zabieg SPA jest zdeterminowany przez usługę główną oraz że nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej (tu: nocleg) bez dodatkowej usługi”.

Ewidencja w deklaracjach: dla usługi noclegowej ze śniadaniem podstawa opodatkowania w poz.17 a podatek należny w poz.18; dla innych usług podstawa opodatkowania w poz.19 a podatek należny w poz.20.

Mariusz Nowak

Podstawa prawna: art.41 ust.2 oraz art.146a pkt 2 ustawy o VAT.