Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

September 2, 2018

Opodatkowanie VAT transakcji dla kontrahenta bez aktywnego numeru VAT-UE

0 1017

  1. Podatnik wystawia faktury sprzedaży bo kursie euro, który sam automatycznie ustawi mu program (zawsze taki sam kurs) - po jakim kursie powinien przeliczać PLN na EURO wystawiając fakturę VAT dla zagranicznego nabywcy? W rejestrze VAT wykazywał wartość euro z faktury przeliczaną na średni kurs NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury, jednak ona odbiegała od wartości wystawionej na fakturze i zapłaconej przez klienta - co powinien zrobić z powstałą różnicą?

  2. Podatnik wystawił fakturę dla kontrahenta z Holandii, który nie ma aktywnego numeru VAT w VIES - otrzymał potwierdzenie odbioru towaru, bo podatnik sam przyjechał po towar (firma przed nr VAT ma przedrostek NL) Mamy również potwierdzenie zapłaty za towar - czy możemy zastosować 0%? Towary to elementy wyposażenia domu.

ODPOWIEDŹ 1

Fakturę sprzedaży wyrażoną w walucie obcej należy przeliczyć po kursie średnim ogłoszonym przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 106e ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług kwoty podatku wykazuje się w złotych. Kwoty podatku wyrażone w walucie obcej wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki od 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza.

W  celu przeliczenia na złote transakcji sprzedaży towaru wyrażonej w  walucie obcej na złote należy zastosować zasady wynikające z  art. 31a ustawy o VAT. Na podstawie tego przepisu kwoty wyrażone w  walucie obcej przelicza się, co do zasady, na złote po kursie średnim ogłoszonym przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

W przypadku, gdy program dokonując przeliczenia waluty na złote, stosuje kurs niezgodny z przepisami ustawy o VAT, należałoby wprowadzić modyfikacje umożliwiające działanie zgodnie z przepisami prawa.

ODPOWIEDŹ 2

Dostawcy przysługuje stawka 0% VAT przy WDT w przypadku potwierdzenia statusu nabywcy jako podatnika VAT-UE w unijnej bazie danych.

UZASADNIENIE

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów to przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, w sytuacji gdy wywóz towarów następuje z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (art.13 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług). Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje pod warunkiem że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, a dokonującym dostawy jest czynny podatnik VAT (art.13 ust.2 pkt 1 i art.13 ust.6 ustawy o VAT).

Zgodnie z art.42 ust.1 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest opodatkowana wg stawki 0% pod warunkiem, że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;

  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;

  3. podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Przepisy dotyczące dostaw wewnątrzwspólnotowych jednoznacznie wskazują, iż WDT występuje pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych i jest opodatkowana stawką VAT 0% pod warunkiem m.in. że podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych.

W Państwa przypadku nie został spełniony jeden z powyższych warunków tj. Państwa holenderski kontrahent nie posiada aktywnego numeru identyfikacyjnego dla tej transakcji. W związku z tym, co do zasady, nie mają Państwo prawa opodatkować opisanej transakcji stawką VAT 0%.

UWAGA: Zagadnienie dotyczące opodatkowania stawką 0% było przedmiotem wielu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. TSUE podkreśla, że dysponowanie numerem identyfikacyjnym jest wyłącznie wymogiem formalnym, który nie może podważyć prawa do zastosowania zero proc. stawki VAT, jeżeli materialne przesłanki zaistnienia dostawy wewnątrzwspólnotowej zostały spełnione (np. wyroki TSUE C-273/11 z 6 września 2012 r. oraz C-587/10 z 27 września 2012 r.).

Pomimo wyraźnego wskazania w polskiej ustawie o VAT konieczności posiadania przez nabywcę numeru VAT-UE jako warunku determinującego możliwość zastosowania zero proc. stawki VAT przy WDT, organy podatkowe coraz częściej przychylają się do stanowiska TSUE (interpretacja z 26 lutego 2016 roku IPTPP2/4512-627/15-3/JS Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, interpretacja indywidualna z 20 stycznia 2015 r. IPPP3/443-1049/14-2/KB Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie).

Mimo, że stanowisko MF w omawianym zakresie jest przychylne podatnikom, to nadal istnieje ryzyko zakwestionowania takiego podejścia przez organy podatkowe. Interpretacja indywidualna jest bowiem wiążąca wyłącznie dla podatnika, dla którego została wydana.

Zatem, jeśli chcielibyście Państwo zastosować stawkę zero proc. w opisanym przypadku braku aktywnego numeru VAT-UE nabywcy, zasadne byłoby wystąpienie z wnioskiem o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego

EWIDENCJA W DEKLARACJI: W deklaracji VAT-7 „wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów” - podstawa opodatkowania w poz. 21 deklaracji.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art.13 ust.1, ust.2 pkt 1 i ust.6, art.31a, art.42 ust.1, art. 106e ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług.