Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

November 13, 2013

Opodatkowanie VAT transportu kończcego się na terenie państwa nie należącego do UE 

0 890

Usługi transportu towarów dla odbiorcy mającego siedzibę w Polsce na trasie Polska - Szwajcaria będzie opodatkowane preferencyjną stawka podatku w wysokości 0%, pod warunkiem posiadania dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 18 czerwca 2013 roku nr IBPP4/443-142/13/LG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który świadczy usługi transportu na rzecz czynnego podatnika VAT mającego siedzibę w Polsce. Usługa polega na przewozie towarów z miejsca siedziby zleceniodawcy do odbiorców na terenie UE i poza UE. Część towarów jest rozładowywana w Niemczech, a część jest wywożona do Szwajcarii. Towar, który wywożony do Szwajcarii jest odprawiany w Urzędzie Celnym w Polsce, a następnie w Urzędzie Celnym w Szwajcarii. Do każdej partii towaru wystawanie są dokumenty przewozowe CMR, które są potwierdzane przez odbiorcę towaru.

Podatnik na całość wykonanej usługi wystawia fakturę VAT ze stawką 0%, ale ma wątpliwości dotyczące prawidłowości opodatkowania usługi transportu stawką 0%, której wykonanie kończy się na terenie państwa nie należącym do UE. 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej. Jeżeli jednak usługi te są świadczone na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika znajdującego się w miejscu innym niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą ma stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. 

Jednocześnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy wynika, iż stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. 

Natomiast na mocy art. 83 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, przez usługi transportu międzynarodowego towarów rozumie się:

  • z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium Unii Europejskiej,

  • z miejsca wyjazdu poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,

  • z miejsca wyjazdu poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju,

  • z miejsca wyjazdu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium Unii Europejskiej lub z miejsca wyjazdu poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju;

oraz usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa powyżej. 

Dokumentem stanowiącym dowód świadczenia usług międzynarodowego transportu towarów:

  • przez przewoźnika lub spedytora jest list przewozowy lub dokument spedytorski, stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika;

  • importowanych jest oprócz dokumentów, o których mowa powyżej, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów;

  • przez eksportera - dowód wywozu towarów;

Biorąc pod uwagę treść obowiązujących przepisów w powiązaniu z opisem sprawy organ podatkowy stwierdził, że świadczone usługi transportu towarów, których miejsce rozpoczęcia jest w kraju, tylko w odniesieniu do towarów, których transport odbywa się na trasie Polska - Szwajcaria są usługami transportu międzynarodowego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy, i tylko w odniesieniu do tej usługi może być zastosowana preferencyjna stawka podatku w wysokości 0%, pod warunkiem posiadania dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy. 

Z kolei usługi transportu części towarów, które odbywają się na trasie Polska (załadunek) – Niemcy (rozładunek) nie spełniają definicji transportu międzynarodowego, dlatego też winny być opodatkowane stawką podstawową w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art. 83 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.