Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

June 2, 2013

Opodatkowanie VAT udostępniania współpracownikom telefonów komórkowych i samochodów osobowych

0 1011

Udostępnianie współpracownikom telefonów komórkowych i opłacanie faktur za telefony oraz udostępnianie samochodów osobowych wyłącznie do świadczenia usług na rzecz Spółki, nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Takie stanowisko w interpretacji indywidualnej z 15 stycznia 2013 roku nr ILPP2/443-1071/12-4/SJ zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

Sytuacja Wnioskodawcy

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in.: tworzenia kompletnych projektów informatycznych, rozwoju istniejącego oprogramowania, testowania oprogramowania, outsourcingu projektów, rekrutacji pracowników. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności Zainteresowany zawiera umowy z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą – współpracownikami. Są to umowy o świadczenie usług w zakresie m.in.: informatyki, outsourcingu, rekrutacji, zarządzania, sprzedaży usług (Spółka nie zawiera umów o pracę, umów zlecenia, ani umów o dzieło). Wnioskodawca dokonał zakupu telefonów komórkowych dla współpracowników, które następnie przekazał im do używania (bez przeniesienia własności, ponieważ telefony stanowią własność Zainteresowanego i są jedynie użyczane współpracownikom). Ponadto, Spółka opłaca co miesiąc faktury za te telefony, bowiem faktury są wystawiane na Spółkę, która jest nabywcą usług od operatora sieci komórkowej. Wnioskodawca jest również właścicielem samochodu osobowego, który także zostanie użyczony współpracownikowi. Samochód stanowi własność Zainteresowanego, a współpracownik otrzyma jedynie prawo do używania samochodu, bez przenoszenia jego własności.

Jak wskazała Spółka, kwestie korzystania przez współpracowników z telefonów komórkowych oraz samochodów służbowych regulują postanowienia umów o świadczenie usług zawartych między Spółka a współpracownikami. Powyższe umowy o świadczenie usług, a także zawarte w nich zapisy o ewentualnym udostępnianiu telefonów komórkowych i samochodów służbowych, są zawierane w zakresie prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Współpracownicy są wykonawcami usług bądź dla samego Zainteresowanego, bądź też jako podwykonawcy dla zleceniobiorców Wnioskodawcy. Możliwość udostępnienia współpracownikom telefonów komórkowych i samochodu osobowego przewidziane w umowach stanowi swoiste przekazanie im „narzędzia pracy” niezbędnego do świadczenia usług na rzecz Wnioskodawcy.

W umowach ze współpracownikami znajdują się zapisy, że udostępnienie omawianego sprzętu stanowi jedynie element składowy stosunku prawnego łączącego strony i służy realizacji umowy oraz, że nie mogą ich wykorzystywać do celów prywatnych oraz w związku ze świadczeniem usług na rzecz innych podmiotów.

 

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Udostępnienie współpracownikom Wnioskodawcy telefonów komórkowych i samochodów służbowych oraz opłacanie faktur za telefony komórkowe w celu wykonywania usługi na rzecz Spółki, ma bezsprzecznie związek z prowadzoną przez Zainteresowanego działalnością gospodarczą. Jest to swoiste przekazanie współpracownikom (jak wskazano we wniosku) „narzędzia pracy” niezbędnego do świadczenia wyłącznie na rzecz Spółki usług – współpracownik nie ma swobody w wykorzystywaniu telefonu oraz samochodu do różnych celów, a zakres korzystania z nich jest ściśle określony i dotyczy jedynie realizacji przedmiotu umowy zawartej z Wnioskodawcą. Zawarta umowa bowiem wyklucza możliwość korzystania zarówno z telefonów, jak i samochodu do celów prywatnych oraz w związku ze świadczeniem usług na rzecz innych podmiotów.

Ponadto, z zawartej pomiędzy stronami umowy wynika, iż Spółka nie przenosi na współpracowników prawa do rozporządzania telefonami oraz samochodami jak właściciel, a ich udostępnianie stanowi jedynie element składowy stosunku prawnego łączącego strony i służy realizacji umowy. Dodatkowo udostępnianie telefonów komórkowych oraz samochodów osobowych, jako element usługi głównej, zostało wkalkulowane w wysokość wynagrodzenia przysługującego współpracownikom. W związku z powyższym, czynność udostępniania wskazanego sprzętu współpracownikom Wnioskodawcy, nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy. Nie dojdzie bowiem w tej sytuacji do przeniesienia prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel.

Ponadto, czynności udostępniania telefonów komórkowych i samochodów osobowych współpracownikom przez Spółkę nie można uznać za odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. Przedmiotowe przekazanie stanowi bowiem element składowy współpracy stron i ma na celu umożliwienie współpracownikom realizację usługi na rzecz Zainteresowanego. Przekazanie to jako składnik usługi głównej wkalkulowanej w cenę wynagrodzenia to czynności o charakterze pomocniczym i nie mają samodzielnej racji bytu, zatem nie mogą być traktowane jako odrębne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu. Czynności tej nie będzie również można uznać za odpłatne świadczenie usług w świetle art. 8 ust. 2 ustawy, podlegające opodatkowaniu na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, gdyż opodatkowaniu jako odpłatne świadczenie usług, na mocy tego przepisu podlega użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza, co w niniejszej sytuacji nie ma miejsca, bowiem przedmiotowa czynność ma związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością. Zatem czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 2, art. 8 ust. 1, 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.