Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 22, 2019

Opodatkowanie VAT usług wynajmu na rzecz firmy

0 1379

Usługa wynajmu świadczona na rzecz firmy nie realizuje celu mieszkaniowego, bowiem dopiero zakwaterowanie w lokalu przez firmę pracownicy będą realizowali cel mieszkaniowy.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 8 lutego 2019, nr 0115-KDIT1-1.4012.889.2018.1.JP

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej. Wynajmuje mieszkania, w których w przyszłości będą mieszkać Jego dzieci, na zasadach najmu prywatnego. W dniu 1 grudnia 20xx r. Wnioskodawca podpisał umowę z firmą X. na wynajem lokalu dla celów mieszkaniowych. Firma ta udostępnia te mieszkania swoim pracownikom. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Najemca opłaca co miesiąc kwotę czynszu w wysokości określonej stawki pomnożonej przez ilość osób zamieszkujących w danym miesiącu w mieszkaniu. Wnioskodawca jako wynajmujący zapewnia wszystkie media m.in. wodę, prąd, ogrzewanie, internet i śmieci. Wnioskodawca korzystał ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT. W listopadzie 2018 roku Wnioskodawca przekroczył limit zwolnienia od VAT, w związku z czym zarejestrował się jako podatnik podatku VAT.

Czy usługa wynajmu lokalu mieszkalnego będzie zwolniona od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36? Jeśli nie, to jaką stawką VAT należy ją opodatkować?

Stanowisko Dyrektora

W analizowanej sprawie usługa wynajmu świadczona przez Wnioskodawcę na rzecz firmy X. nie realizuje celu mieszkaniowego, bowiem bezpośrednim celem w tym przypadku nie jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych najemcy, lecz realizacja przez niego celu gospodarczego, w tym zarobkowego. Dopiero zakwaterowani w lokalu przez firmę pracownicy będą realizowali cel mieszkaniowy.

Zatem Wnioskodawca nie spełnia przesłanek do zastosowania zwolnienia wynikającego z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług. 

W przedstawionych okolicznościach sprawy, skoro zarówno zastosowanie zwolnienia, jak i stawki preferencyjnej jest wykluczone, wynajem lokalu mieszkalnego na rzecz firmy X., jako wynajem na celach jej działalności gospodarczej, winien być opodatkowany według stawki podstawowej tj. 23% podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.