Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO , NIERUCHOMOŚCI

November 2, 2014

Opodatkowanie VAT usługi budowlanej wykonanej na nieruchomości w Niemczech

0 1320

Polska spółka z o. o. wykonała usługę na nieruchomości dla podmiotu z Niemiec w Niemczech. Wystawiliśmy fakturę bez VAT. Nie jesteśmy w stanie ustalić, czy podmiot, dla którego została wykonana usługa jest podatnikiem VAT-UE. Z wykonanej usługi został pobrany podatek w Niemczech w wysokości 15%. Jak spółka powinna wykazać tę operację w deklaracji VAT-7 (wersja 14) i VAT-UE? Czy podstawa sprzedaży, jaką spółka powinna wykazać w deklaracji VAT-7 powinna opiewać na kwotę podstawowej usługi, czy pomniejszony o pobrany podatek w Niemczech? Czy usługa ta podlega również opodatkowaniu w Polsce, a spółka chcąc odzyskać podatek powinna złożyć odpowiedni wniosek do urzędu w Niemczech (jaki)?

ODPOWIEDŹ

Usługa budowlana w przedstawionym przypadku jest opodatkowana wyłącznie w miejscu położenia nieruchomości – w Niemczech i tam powstał obowiązek rozliczenia podatku VAT przez nabywcę usługi (firmę niemiecką). W konsekwencji usługa ta nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Opisanej usługi nie wykazuje się w informacji podsumowującej VAT-UE. Natomiast w deklaracji VAT-7 taką usługę należy wykazać tylko w pozycji 11 "Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju".

UZASADNIENIE

Miejscem świadczenia w przypadku usług związanych z nieruchomościami zgodnie z art.28e ustawy o podatku od towarów i usług, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – jest miejsce położenia nieruchomości .

W sytuacji, gdy usługodawca jest zobowiązany do wystawienia faktury, czyli w przypadku świadczenia usług dokonywanych na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem (art.106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), faktura stwierdzająca wykonanie usługi, dla której podatnikiem zgodnie z przepisami ustawy jest nabywca usługi, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem powinna zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie” (art.106e pkt 18 ustawy o VAT).

Zgodnie z art.109 ust.3a ustawy o VAT należy takie usługi ująć w ewidencji z podaniem nazwy usługi oraz wartości netto usługi uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. Zatem, moment ujęcia usług w ewidencji zależny jest od tego, w oparciu o jaki przepis określiliśmy miejsce świadczenia danej usługi. W przypadku usług, dla których przewidziano szczególny sposób określania miejsca ich świadczenia, obowiązek ujęcia ich w rejestrze następuje w rozliczeniu za okres, w którym powstałby obowiązek podatkowy, gdyby usługi były świadczone na terytorium kraju. Z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych – w przypadku, gdy podatnik jest obowiązany wystawić fakturę, czyli w przypadku m.in. świadczenia tych usług na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art.19a ust.5 pkt 3 w związku z art.106b ust.1 pkt 1 ustawy o VAT). Natomiast podstawą opodatkowania jest wszystko co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od usługobiorcy (art.29a ust.1 ustawy o VAT).

Odnośnie rozliczenia transakcji w deklaracji VAT UE - zgodnie z art.100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnicy, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b (...) Zatem z uwagi na to, iż usługi budowlane podlegają opodatkowaniu zgodnie z art.28e ustawy o VAT, a nie zgodnie z art.28b, to nie wykazuje się ich w informacji podsumowującej VAT-UE. Natomiast w deklaracji VAT-7 takie usługi należy wykazać tylko w pozycji 11 "Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju".

Podsumowując, jeżeli polska firma wykona usługę budowlaną na rzecz podmiotu niemieckiego, to zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT od tej transakcji jest kontrahent niemiecki, w oparciu o przepisy niemieckie.

Natomiast zwrot podatku VAT zapłaconego w Niemczech można uzyskać w ramach tzw. procedury VAT-REF – składając wniosek VAT-REF. Składa się go do zagranicznego urzędu skarbowego za pośrednictwem polskiego urzędu skarbowego właściwego dla podatnika do rozliczania podatku VAT. Ze szczególną procedurą dotyczącą zwrotu podatku VAT naliczonego w innym państwie członkowskim UE opracowaną przez Ministerstwo Finansów można zapoznać się tutaj: link.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy