Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

June 15, 2015

Opodatkowanie VAT usługi gwarancji osiągnięcia przychodu

0 896

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 kwietnia 2015 roku w zakresie obowiązku opodatkowania VAT wypłaty świadczenia gwarancyjnego z tytułu osiągnięcia określonego przychodu (sygn. akt I FSK 540/14).

Spółka na terytorium Polski nabywa nieruchomości i wynajmuje powierzchnie handlowe. Nabyła centrum handlowe zawierając jednocześnie z jego zarządcą umowę gwarancyjną, na mocy której zarządca udzieli gwarancji na uzyskanie przez nią uzgodnionego poziomu przychodów z tytułu wynajmu wybranych powierzchni centrum handlowego. Umowa gwarancyjna zakłada, że w przypadku, gdy przychód faktycznie uzyskany z wybranych powierzchni ukształtuje się na poziomie niższym, niż przychód gwarantowany, zarządca będzie zobowiązany wypłacić spółce kwotę w wysokości różnicy między przychodem gwarantowanym a przychodem faktycznym. Z kolei w przypadku, gdy przychód faktyczny przekroczy w danym okresie poziom przychodu gwarantowanego, to spółka będzie zobowiązana do wypłaty na rzecz zarządcy kwoty w wysokości dodatniej różnicy między tymi wartościami.

Spółka zwróciła się z pytaniem w interpretacji czy wypłata świadczenia gwarancyjnego przez zarządcę na rzecz spółki pozostaje poza opodatkowaniem VAT, tj. nie stanowi świadczenia usług a jest jedynie wypłatą środków w wykonaniu zawartej umowy gwarancyjnej. Spółka uważała, że świadczenie gwarancyjne nie podlega VAT i w związku z tym nie będzie ona miała prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur wystawionych przez zarządcę.

W odpowiedzi na interpretację Spółka uzyskała informację, że wypłata świadczenia gwarancyjnego przez zarządcę na rzecz spółki podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT, a wiec w konsekwencji spółka będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Spółka wniosła skargę do WSA, który podtrzymał stanowisko wyrażone w interpretacji.

Sprawa trafiła do NSA. Naczelny Sąd Administracyjny również uznał, że opisywana usługa podlega opodatkowaniu VAT. Ponadto po analizie odnośnie zwolnienia z VAT usług finansowych stwierdził, że w przedmiotowej sprawie to zwolnienie nie ma zastosowania.