Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

January 28, 2016

Opodatkowanie VAT ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego na rzecz członka Spółdzielni

0 1048

Czynność ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego na rzecz członka Spółdzielni, stanowi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel i jest to czynność odpłatna a zatem podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 14 grudnia 2015 roku nr IBPP3/4512-719/15/UH.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółdzielnia, czynny podatnik VAT, której w związku z realizacją budownictwa przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Spółdzielnia wypełnia zadania statutowe polegające na zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych swoich członków przez realizację budownictwa mieszkaniowego. Budowane lokale spełniają warunki budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu art. 41 ust. 12b ustawy o podatku od towarów i usług.

Członkowie, dla których Spółdzielnia buduje mieszkania wnoszą wkład budowlany zgodnie z zawartą umową o budowę lokalu. Przedmiotowa umowa zobowiązuje strony do zawarcia po wybudowaniu lokalu umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności. Natomiast członek spółdzielni zobowiązany jest do wniesienia wkładu budowlanego na poczet realizowanego lokalu. Wysokość wkładu budowlanego odpowiada całości kosztów budowy przypadających na jego lokal. Należy podkreślić, że Spółdzielnia nie uzyskuje zysku z tytułu realizacji budownictwa mieszkaniowego. Po zrealizowaniu mieszkań i rozliczeniu inwestycji Spółdzielnia przenosi prawo do wybudowanego lokalu mieszkalnego na członka. Ustanowienie prawa do lokalu jest czynnością nieodpłatną. 

W związku z powyższym Spółdzielnia zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT, skoro nie dokonuje odpłatnej dostawy mieszkania, a członek dla którego realizowana jest inwestycja pokrywa jedynie koszt jej realizacji. 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż czynność ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, stanowi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel i będzie to czynność odpłatna. Zatem odpłatnością będzie wartość wniesionego wkładu budowlanego. Bowiem jak wynika z zawartej miedzy stronami umowy, po wybudowaniu lokalu zostanie ustanowiona odrębna własność lokalu mieszkalnego i nastąpi przeniesienie jego własności na członka Spółdzielni. 

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż czynność ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego na rzecz członka Spółdzielni, stanowi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel i jest to czynność odpłatna a zatem jest to czynność podlegająca opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.  

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.