Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI

November 30, 2016

Opodatkowanie VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia używanego samochodu osobowego

0 3249

Polski podatnik będący VAT-owcem rozliczający się na zasadach ogólnych zamierza kupić w Niemczech używany samochód osobowy na firmę. Jak powinien rozliczyć fakturę bez wyszczególnienia VAT-u, a jak ma postąpić w przypadku faktury z niemieckim 19% VAT-em. Czy będzie to wówczas WNT i musi zarejestrować się jako podatnik VAT_UE ? Czy podatnik musi dopłacić różnicę między 19% a 23% podatku aby odliczyć 50% VAT od zakupu pojazdu?

ODPOWIEDŹ

W przypadku zakupu używanego samochodu osobowego od niemieckiego podatnika wystąpi WNT. Aby dokonać odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% konieczne jest dokonanie wpłaty podatku VAT należnego w wysokości 23% od wartości pojazdu na konto urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia zakupu oraz wykazanie w deklaracji VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), o którym mowa w art. 5 ust.1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis stosuje się pod warunkiem, że:

  • nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a - z zastrzeżeniem art. 10;

  • dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

W opisanym zatem przypadku opisana przez Czytelnika transakcja stanowi WNT i należy rozliczyć ją zgodnie z zasadami o których mowa w ustawie o VAT. A zatem Czytelnik zobowiązany jest:

1. zarejestrować się dla celów VAT-UE, jeżeli tego nie uczynił, na druku VAT-R

2. opodatkować zakup stawką VAT w wys. 23%, uiszczając na konto urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia zakupu podatek VAT należny od dokonanej transakcji;

3. złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację na druku VAT-23 (jeżeli to   nabywca będzie dokonywał rejestracji pojazdu w Polsce lub gdy pojazd ten nie będzie podlegał rejestracji, ale ma być użytkowany na terytorium kraju) o dokonaniu zakupu samochodu w ramach WNT załączając kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu oraz dowód odprowadzenia podatku;

4. wykazać transakcję w deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K) - zakup środka transportu w ramach WNT, wykazuje się w deklaracji VAT po stronie podatku należnego w dwóch wierszach:

1) w wierszu: „Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów” w pozycji 23 podstawa opodatkowania i w pozycji 24 podatek należny

2) w wierszu: „Kwota podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, wykazanego w poz. 24, podlegająca wpłacie w terminie, o którym mowa w art. 103 ust. 3, w związku z ust. 4 ustawy” w pozycji 38

5. złożyć informację VAT-UE w urzędzie skarbowym w wersji elektronicznej do 25 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym, w którym dokonano zakupu (a w przypadku wersji papierowej do 15 dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym).

Podstawę opodatkowania w tym przypadku należy co do zasady ustalić na zasadach wskazanych w art. 29a ustawy o VAT. Podstawą jest zatem, co do zasady, wszystko, co stanowi zapłatę, którą sprzedawca samochodu (kontrahent unijny) otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy (Czytelnika) z tytułu sprzedaży. Obejmuje ona także:

1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty VAT,

2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy od nabywcy.

Należy więc pamiętać, że do podstawy opodatkowania zakupu samochodu w ramach WNT wlicza się podatek akcyzowy oraz inne opłaty pobierane przez dostawcę, np. koszty transportu czy ubezpieczenia samochodu. Nie wlicza się natomiast pozostałych opłat związanych z nabyciem pojazdu, np. kosztów badania technicznego, które pokrył jego nabywca.

Tak więc w przypadku faktury dokumentującej WNT, bez wyszczególnionego podatku VAT, podstawę opodatkowania (wartość netto) stanowić będzie kwota zapłaty, powiększona o ww dodatkowe opłaty. Natomiast w przypadku, gdy niemiecki dostawca wystawi Czytelnikowi fakturę z podatkiem VAT 19% , to wówczas ta kwota do zapłaty wynikająca z faktury (wraz z podatkiem 19%) będzie dla Czytelnika podstawą do opodatkowania (wartością netto), do której należy naliczyć polski podatek VAT z tytułu WNT.

VAT należny od WNT jest zazwyczaj jednocześnie VAT naliczonym podlegającym odliczeniu (jeżeli zakup związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych). Należy jednak pamiętać, że przy rozliczaniu podatku naliczonego ma zastosowanie ograniczenie w odliczaniu VAT dotyczące pojazdów samochodowych wynikające z art. 86a ustawy o VAT.

Z kolei obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu zgodnie z art.20 ust. 5 ustawy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 8 i 9 oraz art. 20b i w rozliczeniu za ten okres należy rozliczyć tą transakcję w deklaracji VAT.

Na koniec warto wspomnieć, że zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 10b pkt 2 w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 9 ustawy o VAT) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy pod warunkiem, że podatnik otrzyma:

  • fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,

  • uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

Zatem odliczenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dokonać można pod warunkiem otrzymania faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy oraz pod warunkiem rozliczenia podatku należnego z tego tytułu w miesiącu powstania obowiązku podatkowego.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) WNT z tytułu nabycia pojazdu należy wykazać po stronie podatku należnego: w pozycji 23. podstawę opodatkowania i w pozycji 24. podatek należny oraz w pozycji 38. kwotę zapłaconego podatku, natomiast po stronie podatku naliczonego: w pozycji 45. wartość netto i w pozycji 46. podatek naliczony (w wysokości 50%).

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 9 ust.1 i ust.2, art. 29a, art. 86a, art. 86 ust. 10B pkt 2 ustawy o VAT.