Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

August 3, 2015

Opodatkowanie VAT wniesienia do spółki aportem nieruchomości gruntowej

0 955

W ubiegłym roku nasza Gmina z zakładu budżetowego utworzyła spółkę z o.o. (wodociągi). Obecnie zaistniała potrzeba przekazania nieodpłatnie do tej spółki nieruchomości gruntowej sąsiadującej z nieruchomością spółki - grunty te należały do tego zakładu budżetowego przed utworzeniem spółki (grunty pod budowę) ... Z uwagi na inne plany, nieruchomość ta nie została objęta aportem (pozostała w Gminie). Czy możemy „cofnąć się” do aportu z zeszłego roku aby uniknąć opodatkowania tej transakcji czy należy ją opodatkować ?

ODPOWIEDŹ

Wniesienie wkładu niepieniężnego jest odpłatne, ponieważ istnieje bezpośredni związek pomiędzy wniesieniem wkładu, a otrzymanym z tego tytułu wynagrodzeniem, które przybiera postać udziału w spółce i podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT 23%.

UZASADNIENIE

Aport to wkład niepieniężny wniesiony do spółki handlowej oznaczający wartość majątkową wnoszoną do spółki, w postaci wartości niematerialnych (praw) lub rzeczy. Jego wniesienie oznacza przeniesienie na spółkę wszelkich praw do przedmiotu wkładu (czyli jego własności). Aportem mogą być m.in. rzeczy ruchome (ruchomości), nieruchomości, wierzytelności, patenty, a nawet przedsiębiorstwo jako całość.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym także wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego.

Pytanie dotyczy możliwości skorygowania wniesionego aportu z ubiegłego roku, z uwagi na fakt, że nie została objęta aportem nieruchomość gruntowa.

Jak wskazałem na początku, wniesienie aportu to dostawa towaru, czyli przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy, zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Wniesienie wkładu niepieniężnego do innego podmiotu (spółki) jest czynnością opodatkowaną, bowiem w takim przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania przedmiotem wkładu jak właściciel. Wkład rzeczowy wniesiony do spółki staje się od tego momentu jej własnością. Następuje przeniesienie na spółkę praw własności do przedmiotu wkładu.

Ponadto należy pamiętać, że wniesienie wkładu niepieniężnego jest odpłatne, ponieważ istnieje bezpośredni związek pomiędzy wniesieniem wkładu a otrzymanym z tego tytułu wynagrodzeniem, które przybiera postać udziału w spółce, tj. wszystkich praw wynikających z uczestnictwa w tej spółce (w tym prawo do udziału w zysku spółki).

Czynność wniesienia aportu winna być udokumentowana fakturą. Od 1 stycznia 2014 roku obowiązek podatkowy przy dostawie gruntu powstaje z chwilą dokonania dostawy (art. 19a ust. 1). Fakturę natomiast należy wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru (art. 106i ust. 1).

Jak wynika z przepisów, nie ma możliwości cofnięcia transakcji dostawy. W momencie dokonania tej czynności dochodzi do przeniesienia rozporządzania gruntem jak właściciel i tę czynność należy opodatkować. Dostawa gruntu budowlanego oraz gruntu przeznaczonego pod zabudowę, dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu podstawowa stawką VAT. Jedynie grunty niezabudowane oraz nieprzeznaczone pod zabudowę, podlegają zwolnieniu z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Karol Zen