Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

May 1, 2017

Opodatkowanie VAT wykonania stoisk targowych

0 1518

Nasza firma wykonuje stoiska na targi, ekspozycje jako podwykonawca. Czy należy je opodatkować odwrotnym obciążeniem (pozycja 31 załącznika nr 14 do Ustawy o VAT: 43.32.10.0 - Roboty instalacyjne stolarki budowlanej)? Czy to są usługi budowlane?

ODPOWIEDŹ

Zdaniem Redakcji usługa wykonania stoiska targowego czy ekspozycji nie jest usługą budowlaną, zatem nie podlega opodatkowaniu na zasadzie odwrotnego obciążenia.

UZASADNIENIE

Usługi budowlane świadczone przez podwykonawców zostały objęte systemem odwrotnego obciążenia od 2017 roku zgodnie z nowym brzmieniem art.17 ust.1 pkt 8 ustawy o VAT. Usługa budowlana podlega nowym zasadom, czyli należy ją opodatkować na zasadzie odwrotnego obciążenia w przypadku transakcji dokonywanych pomiędzy czynnymi podatnikami podatku VAT  oraz  jeśli znajduje się w katalogu wprowadzonym do ustawy o VAT - załącznik nr 14 w poz. od 2 do 48. Katalog usług podlegających nowym zasadom rozliczeń opiera się na PKWiU.

Zgodnie z art.3 ustawy prawo budowlane, przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (pkt 7 ww. art.3). Zatem w przypadku wykonywania usług polegających między innymi na wykonywaniu zabudowy stoisk targowych, demontażu stoisk targowych, w ocenie Redakcji, nie jest możliwe uznanie tego rodzaju usług jako usług budowlanych, ponieważ zgodnie z cytowanym powyżej przepisem roboty budowane są to roboty polegające na budowie, przebudowie, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Zatem wszelkie wykonywane czynności dotyczą obiektu budowlanego.

Natomiast zgodnie z art.3 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym należy przez to rozumieć:

  1. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

  2. budowlę stanowiącą całość techniczną - użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

  3. obiekt małej architektury.

Mając na uwadze powyższe, zabudowa, aby była uznana za roboty budowlane, czyli za prace na obiekcie budowlanym, musi mieć charakter stały a wykonujący roboty budowlane musi w sposób stały ingerować w substancję budynku. Ponadto z definicji PWN wynika, że stolarka budowlana, to wyroby budowlane z drewna stanowiące wyposażenie (okna, drzwi, drewniane schody) i elementy wykończenia budynku (wbudowane meble).

W omawianym przypadku zabudowa stoisk ma charakter zmienny, który po zakończeniu targów jest demontowany. Zatem wykonywane prace są analogiczne do ustawiania mebli, czy też tymczasowej zabudowy. Takie roboty nie są związane z substancją budynku. Dlatego też, zdaniem Redakcji, usługi te można zakwalifikować według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, pod symbolem 82.30.12.0 - usługi związane z organizacją targów i wystaw: 

82.30.12.0

Usługi związane z organizacją targów i wystaw

Grupowanie to obejmuje usługi organizowania i zarządzania targami i wystawami oraz usługi wspomagające, włączając takie usługi jak:

  • doradztwo związane z kompleksową organizacją zjazdów i kongresów, włącznie ze zdefiniowaniem celów, określeniem źródeł finansowania np. przez sponsorowanie, pożyczki i opłaty rejestracyjne, oszacowanie budżetu dochodów i wydatków i pozostałe sprawy finansowe,

  • pomoc w wyborze lokalizacji spotkania, wykonalności przedsięwzięcia i prowadzenia negocjacji,

  • marketing i stosunki międzyludzkie (public relations) związane z targami i wystawami,

  • organizacja lub udostępnienie sekretariatu i pomieszczeń biurowych oraz personelu do rejestracji zgłoszeń na targi i wystawy, świadczenia usług administracyjnych, tłumaczenia dokumentów itp.,

  • organizacja lub dostarczenie innych usług w miejscu odbywania się targów i wystaw,

  • dostarczanie systemów przetwarzania zgłoszeń na targi i wystawy, informacji elektronicznej i projektowania,

  • dostarczanie wyposażenia, takiego jak: sprzęt audiowizualny związany z organizacją imprezy,

  • organizacja lub usługi rezerwacji zakwaterowania, włączając negocjowanie zniżek dla grup, transport uczestników, ustalenie menu dotyczące wyżywienia i napojów.

Prosimy także pamiętać, że to podatnik samodzielnie dokonuje kwalifikacji świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU, gdyż to właśnie on posiada wszystkie informacje dotyczące charakteru świadczonych usług, które są niezbędne do właściwego ich zaliczenia do odpowiedniego grupowania. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego. W przypadku trudności w ustaleniu symbolu PKWiU można zwrócić się o jego wskazanie i o wydanie opinii Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: w deklaracji VAT-7(17) świadczenie usług na terytorium kraju wpisuje się w pozycjach 15 i 16, 17 i 18, 19 i 20 w zależności od stawki opodatkowania odpowiednio 5%, 8% lub 23%.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.17 ust.1 pkt 8 ustawy o VAT, art.3 ustawy prawo budowlane.