Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

September 2, 2014

Opodatkowanie VAT wynagrodzenia za powstrzymanie się od wypowiedzenia umowy najmu

0 911

Podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu powstrzymania się od wypowiedzenia umowy najmu. Obowiązek podatkowy powstanie w momencie uprawomocnienia się decyzji o powstrzymaniu się od wcześniejszego rozwiązania umowy najmu.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 16 lipca 2014 roku nr IPPP1/443-532/14-2/ISZ

Sytuacja Podatnika

Spółka S.A, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych. Na podstawie umowy najmu z dnia 17 grudnia 2007 r. Spółka wynajęła od spółki M. sp. z o.o., prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie wynajmu powierzchni komercyjnych w budynkach biurowych, powierzchnię biurową, magazynową oraz miejsca parkingowe w budynku wieżowym na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. W trakcie obowiązywania Umowy Najmu podpisano cztery aneksy do tej umowy.

W związku z tym, że Spółka rozważa ograniczenie w najbliższym czasie wielkości powierzchni wynajmowanej na podstawie Umowy Najmu, w Aneksie zastrzeżono dla Spółki uprawnienie do wcześniejszego rozwiązania Umowy Najmu w odniesieniu do niektórych pięter budynku, tj. 7 (siódmego), 8 (ósmego), 9 (dziewiątego) i 10 (dziesiątego).

 Zgodnie z postanowieniami Aneksu, Wynajmujący zobowiązał się zapłacić Spółce trzy wynagrodzenia, w formie zachęty finansowej w ustalonej przez strony w drodze negocjacji wysokości, płatne Spółce osobno za przedłużenie okresu najmu w stosunku do powierzchni położonej na piętrach od 0 do 6 oraz powstrzymanie się od skorzystania z uprawnienia do wcześniejszego rozwiązania Umowy Najmu w odniesieniu do powierzchni położonej na piętrach 9 lub 10 oraz 7,8.

Wynagrodzenia płatne są w trzech częściach (dla każdej części określono w Aneksie odrębny termin płatności), na podstawie faktury VAT, która zostaną wystawiona przez Spółkę.

Czy w świetle opisanego wyżej stanu faktycznego Spółka prawidłowo przyjęła, że Wynagrodzenia podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%, w związku z czym, poszczególne Wynagrodzenia powinny zostać udokumentowane wystawionymi przez Spółkę na rzecz Wynajmującego fakturami VAT?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że wynagrodzenia wypłacone przez Wynajmującego na rzecz Spółki podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 Ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Otrzymane wynagrodzenie za świadczenie wzajemne jest zapłatą. Zapłata ta stanowi kwotę należną od nabywcy z tytułu świadczenia, która to kwota pomniejszona o kwotę należnego podatku VAT stanowi podstawę opodatkowania.

Zauważyć należy, że w odniesieniu do pięter od 0 do 6, Spółce nie przysługuje uprawnienie do wcześniejszego rozwiązania Umowy Najmu. Wyrażona w Aneksie zgoda Spółki na przedłużenie stosunku najmu ma więc w tym zakresie charakter definitywny. W takiej sytuacji już w chwili podpisania Aneksu występuje wyraźny związek pomiędzy wypłaconym przez Wynajmującego, a zachowaniem kontrahenta - przyjęciem zaproponowanych przez Wynajmującego warunków dotyczących przedłużenia stosunku najmu w odniesieniu do pięter od 0 do 6. W tej sytuacji należy uznać, że Spółka wykonała usługę najmu już w dniu podpisania Aneksu. Tym samym z tym dniem doszło do definitywnego przedłużenia stosunku najmu, a zatem w rozliczeniu za ten okres Spółka powinna wystawić na rzecz Wynajmującego fakturę VAT dokumentującą wynagrodzenie, w której Spółka powinna wykazać podatek VAT należny.

Jeśli natomiast chodzi o wynagrodzenie z tytułu podpisania Aneksu to nie oznacza jeszcze, że najem w odniesieniu do pięter od 7 do 10 zostaje definitywnie przedłużony, wynagrodzenie wypłacone. Usługą świadczoną przez Spółkę nie jest bowiem działanie lecz zaniechanie. Zaniechanie to polega na powstrzymaniu się Spółki przed skorzystaniem z przyznanego jej uprawnienia do wcześniejszego rozwiązania Umowy Najmu w zakresie pięter od 7 do 10. Dlatego, dopóki nie jest wiadomo, czy i w jakim zakresie Spółka skorzysta z tego uprawnienia, nie można mówić, aby wykonała ona na rzecz Wynajmującego usługę. Dopiero określone zaniechanie - powstrzymanie się przez Spółkę, przynajmniej w części, przed skorzystaniem z uprawnienia do wcześniejszego rozwiązania Umowy Najmu - będzie stanowiło świadczenie usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tym samym, Spółka powinna wystawić na rzecz Wynajmującego fakturę VAT dokumentującą wynagrodzenie, w których Spółka powinna wykazać podatek VAT należny, w rozliczeniu za okres, w którym w związku z zajściem zdarzenia zaniechania złożenia przez Spółkę jakiegokolwiek oświadczenia w przewidzianym w Aneksie terminie, ustalono w sposób definitywny, że Spółka nie skorzystała z uprawnienia do wcześniejszego rozwiązania Umowy Najmu.

Podstawa prawna: art 29a oraz art. 19a ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług.