Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

March 1, 2017

Opodatkowanie voucherów uprawniających do nabycia różnego rodzaju usług

0 1887

Salon spa sprzedaje vouchery i musi wystawić za nie fakturę VAT. Z jaką stawką wystawić tę fakturę skoro usługi mogą być różne? Jak to wygląda w praktyce, bo dopiero do sprzedaży bierze się realizację voucherów? Klient chce koniecznie fakturę za zakup voucherów i nie wiem co z tym zrobić.

ODPOWIEDŹ

Voucher nie mieści się ani w definicji towaru ani w definicji usług, a jedynie jest dokumentem uprawniającym do uzyskania określonego świadczenia. Czynność wydania voucherów nie generuje obowiązku podatkowego i tym samym nie powinna być udokumentowana fakturą VAT.

UZASADNIENIE

Pojęcie voucherów nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT. Voucher należy uznać za pewien dokument pełniący funkcję płatniczą, uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie towarów, sum pieniędzy lub korzystania z usług.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Voucher nie mieści się ani w definicji towaru ani w definicji usług, a jedynie jest dokumentem uprawniającym do uzyskania określonego świadczenia. Zgodnie z zasadą określoną w art. 19a ust. 1 ustawy o podatku VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W myśl art. 19a ust. 8 ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, np. przedpłatę lub zaliczkę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczenie usług, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Voucher z pewnością nie jest towarem, a sam fakt jego przekazania w celu skorzystania w przyszłości z jakiegoś świadczenia, nie może być także traktowane jako wykonanie usługi. Klienci nabywając voucher, wpłacają odpowiednią kwotę, jednak w chwili nabycia nie jest znany rodzaj usługi i jej cena którą zrealizuje osoba będąca posiadaczem vouchera. W przypadku vouchera określony jest tylko jego termin ważności oraz wartość.

Jeżeli klient Czytelnika „upiera” się, aby zapłatę za wydanie voucherów udokumentować fakturą, można zastanowić się, czy zapłata nie będzie stanowić zaliczki.

Należy jednak pamiętać, że przedpłata czy zaliczka musi być powiązana z konkretną transakcją. Czytelnik w pytaniu zauważa, że nie wiadomo z jakich usług skorzysta nabywca vouchera. Tak więc, jeżeli wpłata środków pieniężnych w związku z nabyciem vouchera nie będzie związana z nabyciem konkretnego towaru czy usługi, to zapłata uiszczana przez klienta nie będzie stanowić ani przedpłaty ani zaliczki i tym samym, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Reasumując, czynność wydania vouchera nie mieści się ani w definicji towaru ani w definicji usług, a jedynie jest dokumentem uprawniającym do uzyskania określonego świadczenia. Nie można też uznać wpłaty pieniędzy jako zaliczki na poczet przyszłych usług, nie wiadomo bowiem z jakich usług nabywca vouchera skorzysta. Jego wydanie nie podlega opodatkowaniu VAT i nie powinno być udokumentowane fakturą.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (17) - brak

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 2 pkt 6, art.5 ust.1, art. 7 ust.1, art. 8 ust. 1, art. 19a ust. 1 i 8, art.106b ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.