Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

August 3, 2018

Opodatkowanie WDT w transakcji łańcuchowej

0 936

Nasza firma podjęła współpracę z kontrahentem z Danii w zakresie sprzedaży towarów. Jesteśmy producentem sprzedawanego towaru. Kontrahent duński zamawia towary u nas, ale z umowy wynika, że po ich wyprodukowaniu mamy je bezpośrednio wysłać do klienta tego kontrahenta duńskiego. Czy w związku z tym możemy zastosować stawkę zero do WDT, skoro faktura wystawiona będzie na kontrahenta duńskiego a towar trafi do innego nabywcy?

ODPOWIEDŹ

Przedstawiona sytuacja jest transakcją łańcuchową, w której dokonywana przez Państwa dostawa na rzecz zamawiającego towary kontrahenta duńskiego stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Możecie Państwo zastosować stawkę 0% pod warunkiem posiadania dokumentów przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej. W przeciwnym przypadku będą miały zastosowanie stawki krajowe dla danego towaru.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług w  przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru (w powyższym przykładzie Polak – Duńczyk –Duńczyk) w  ten sposób, że pierwszy z  nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w  kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z  podmiotów biorących udział w  tych czynnościach (zakładając, że z innych postanowień umowy nie wynikają dodatkowe warunki dostawy tych towarów, np. reguły Incoterms). Oznacza to, że mamy do czynienia z transakcją łańcuchową pomiędzy trzema kontrahentami. Miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w  którym towary znajdują się w  momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Zatem w tej sytuacji Czytelnik, firma z Polski, będzie miał wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz kontrahenta duńskiego, który zamówił towar. Z kolei kontrahent duński powinien rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium Danii i rozliczyć tę  transakcję  zgodnie z obowiązującymi przepisami duńskimi, następnie sprzedaż na rzecz kolejnego klienta duńskiego odbywa się na terytorium Danii i stanowi tam sprzedaż krajową opodatkowaną właściwą stawką dla tego towaru według przepisów duńskich.

Powyższa dostawa towarów może korzystać ze stawki 0% w sytuacji, gdy Czytelnik

  • dokonał sprzedaży na rzecz nabywcy, który jest zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych i posiada ważny numer z prefiksem danego kraju unijnego,

  • przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;

  • składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE.

Wskazane warunki muszą być łącznie spełnione. Dowodami potwierdzającymi wywóz towarów do nabywcy są przede wszystkim dokumenty przewozowe oraz specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku. Jeżeli z powyższych dokumentów nie wynika w sposób jednoznaczny, że towar dotarł do miejsca przeznaczenia, to Czytelnik może uzupełnić swoją dokumentację o inne dokumenty np. (faksy, korespondencję z klientem w tym jego zamówienie, dowody wpłaty za towar, ubezpieczenie). Całość dokumentacji musi jednoznacznie wskazywać, że towar został dostarczony do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów. Natomiast, jeżeli Czytelnik nie ma odpowiednich dokumentów przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres miesięczny, to nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres, gdy również w następnym okresie nie posiada dokumentów wówczas wykazuje tę dostawę za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym z właściwą stawką dla dostawy danego towaru na terytorium kraju. Jeżeli dokumenty otrzyma w terminie późniejszym, to ma prawo do dokonania korekty tej deklaracji oraz do wykazania tej dostawy ze stawką 0% w okresie rozliczeniowym, w którym dostawa miała miejsce. Należy również skorygować  informację  podsumowującą.

Z opisanej przez Czytelnika sytuacji wynika, że nabywcą towaru jest kontrahent duński, jednak towar dostarczany jest bezpośrednio do trzeciego w łańcuchu podmiotu z Danii. W tej sytuacji dowodem, że towar został dostarczony do kontrahenta Czytelnika będzie, oprócz dokumentu potwierdzonego przez ostatecznego odbiorcę towaru w Danii, umowa zawarta z kontrahentem, z której wynika, że towar miał być w ten sposób dostarczony.  Czytelnik  może  też  poprosić o przekazanie potwierdzenia odbioru towaru przez nabywcę wskazanego w powyższej umowie. Jeżeli warunki nie zostaną spełnione, wówczas mają zastosowanie do tej dostawy stawki podatkowe obowiązujące w kraju.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) WDT ze stawką 0% należy wykazać w pozycji 21 (podstawa opodatkowania). W informacji podsumowującej VAT-UE(4) w części C – informacja o wewnątrzwspólnotowych dostawach.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 7 ust 8, art. 13 ust. 1, art. 22 ust. 2 i ust. 3, art. 42 ustawy o VAT.