Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

January 1, 2017

Opodatkowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy przed wywozem towarów

0 1002

Współpracujemy z kontrahentem z UE, któremu zależy na otrzymaniu faktury za zakupiony od nas towar w grudniu. Już dziś wiemy, że realnie wywóz tego towaru będzie możliwy dopiero w marcu przyszłego roku. Czy mamy w takim przypadku możliwość zastosowania na fakturze grudniowej stawki 0%?

ODPOWIEDŹ

W przypadku gdy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów nie towarzyszy od razu jego wywóz Czytelnik nie dysponując stosownymi dokumentami wywozu - rozpoznaje u siebie dostawę krajową i opodatkowuje stawką podatku VAT właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

UZASADNIENIE

W art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazano, że przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego. W myśl przepisu art. 42 ust. 1 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej,

  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju,

  3. podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Dowody potwierdzające dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju określone zostały w art. 42 ust. 3 i ust. 4 ustawy, natomiast zasady rozliczenia WDT w art. 42 ust. 12 ustawy o VAT.

I tak, w sytuacji gdy podatnik nie posiada dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów do nabywcy przed upływem terminu do złożenia deklaracji za okres miesięczny, nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres. Podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, potwierdzających dostarczenie towarów nabywcy. W przypadku natomiast podatników rozliczających się kwartalnie podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, potwierdzających dostarczenie towarów nabywcy. Otrzymanie dokumentów w terminie późniejszym niż wynika to z art. 42 ust. 12 ustawy o VAT, upoważnia podatnika do wykazania w ewidencji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej (art. 42 ust. 12a ustawy o VAT).

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 kwietnia 2011r. sygn. akt I FSK 640/10 stwierdził, że „Przepisy ustawy o VAT nie określają czasu w jakim towar po dostawie ma zostać wywieziony. Ustawodawca określił jedynie kiedy podatnik może wykazać WDT lub eksport ze stawką 0% z uwagi na konieczność zebrania stosownych dokumentów”. Z powyższego wyroku wynika, że w sytuacji gdy wywóz towarów do innego państwa członkowskiego będzie miał miejsce dopiero po upływie dłuższego czasu to podatnikowi przysługuje prawo do korekty wykazanej pierwotnie z tego tytułu dostawy krajowej i do zastosowania stawki 0% z tytułu udokumentowanego wywozu towaru w ramach WDT.

W związku z powyższym przedmiotową dostawę w miesiącu grudniu 2016r. należy opodatkować jako dostawę krajową z zastosowaniem właściwej dla danego towaru stawki VAT. Natomiast po dokonaniu wywozu towaru i zgromadzeniu wymaganych powyższymi przepisami dokumentów Czytelnik będzie uprawniony do wystawienia faktury korygującej oraz opodatkowania WDT stawką 0%, a także do skorygowania rozliczenia za miesiąc grudzień 2016r. (wykazaną pierwotnie sprzedaż krajową na minus oraz wykazanie WDT ze stawką 0%).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) sprzedaż ze stawką 23% należy wykazać w poz.19: podstawę opodatkowania i w poz.20 podatek należny, natomiast wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w poz. 21 podstawę opodatkowania.

Marta Rusin

Podstawa prawna: art. 13 ust. 1, art. 42 ust. 1, ust 12 i ust. 12a ustawy o VAT.