Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

May 31, 2016

Opodatkowanie wpłat mieszkańców na poczet realizacji projektu oraz prawo do odliczenia VAT przez Gminę

0 842

Gmina planuje realizację zadania pod nazwą „Poprawa jakości powietrza na terenie Gminy - ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni w roku 2016” polegającego na wymianie indywidualnego źródła ciepła w budynkach mieszkalnych na źródło o wyższej sprawności i niższej emisyjności. Beneficjentem ostatecznym korzyści są mieszkańcy przystępujący do programu.

Źródłem finansowania projektu będzie dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 75% kosztów kwalifikowanych oraz udział pieniężny mieszkańców w 25% kosztów kwalifikowanych. Kosztem kwalifikowanym projektu jest koszt zakupu kotła, natomiast pozostałe koszty wiążące się z opracowaniem dokumentacji, montażem instalacji itp. nie będą objęte dofinansowaniem i leżą po stronie mieszkańca.

Umowy cywilno-prawne zostaną podpisane pomiędzy trzema stronami:

  • mieszkańcem, który zobowiązuje się wnieść swój udział finansowy do zakupu pieca. W przypadku braku wpłaty w określonym terminie mieszkaniec zostaje wykluczony z uczestnictwa w projekcie;

  • sprzedawcą, który dostarczy towar i wystawi fakturę na Gminę dokumentującą sprzedaż wszystkich kotłów;

  • Gminą, która po otrzymaniu wpłaty od mieszkańca i dostarczeniu towaru przez sprzedawcę mieszkańcowi, wystawi fakturę dla sprzedawcy dokumentującą wydanie towaru.

Czy następuje tu odpłatne dostarczenie towaru przez Gminę i tym samym rodzi to obowiązek opodatkowania wpłat mieszkańców?

Po odbiorze instalacji, Gmina przekaże protokolarnie mieszkańcowi do eksploatacji zakupiony piec jednak nadal pozostanie jego właścicielem przez 5-letni okres trwałości projektu. Po upływie tego okresu kocioł stanie się własnością mieszkańca. W momencie przeniesienia własności mieszkaniec nie będzie ponosił już żadnych kosztów wobec Gminy. Jeżeli wpłaty mieszkańca zostaną opodatkowane to czy Gminie przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu?  

ODPOWIEDŹ

Wpłaty od mieszkańców stanowią zaliczki, w związku z otrzymaniem których po stronie Gminy powstaje obowiązek podatkowy. Dotacja także podlega opodatkowaniu, bowiem ma bezpośredni wpływ na cenę towaru (kotła).

Mają Państwo prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego związanego z zakupami, które dotyczą projektu.

UZASADNIENIE

Na wstępie chcielibyśmy przypomnieć, że jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży. Bowiem tylko w tym zakresie ich czynności mają charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art.15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Natomiast art.7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Czynność podlega opodatkowaniu wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

W niniejszej sprawie czynnością, jakiej Gmina dokona na rzecz mieszkańca, biorącego udział w projekcie, będzie dostawa kotła, a na poczet tej dostawy Gmina pobiera określoną w umowie wpłatę. Wpłaty te są obowiązkowe. Brak wpłat wyklucza udział w Projekcie. Wszystkie wpłaty zostaną dokonane przed przekazaniem kotłów na własność. Przeniesienie własności uwarunkowane jest dokonaniem wszystkich wpłat. Dostawa (przeniesienie własności) przez Gminę nastąpi po upływie 5-letniego okresu trwałości projektu, kiedy to kotły zostaną przekazane uczestnikom projektu na własność bez dodatkowego wynagrodzenia.

Należy zauważyć, że we wskazanej sytuacji istnieje bezpośredni związek pomiędzy dokonywanymi wpłatami a dostawą, która ma zostać wykonana przez Gminę. Gmina otrzyma płatność przed dokonaniem dostawy.

Dlatego też należy pamiętać, iż zastosowanie znajdzie w tej sytuacji art.19a ust. 8 ustawy o VAT, zgodnie z którym jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (…)

Tym samym wpłaty otrzymywane przez Gminę od uczestników będą stanowiły wynagrodzenie z tytułu dostawy kotłów na rzecz uczestników projektu. Oznacza to, że dokonanie wpłaty przez mieszkańca stanowi zaliczkę na poczet przyszłej dostawy, która nastąpi po upływie 5-ciu lat od przekazania kotłów.

W związku z powyższym dokonywane przez mieszkańców wpłaty z tytułu uczestnictwa w projekcie dotyczą dostawy kotłów, co wskazuje, że dostawa do której Gmina zobowiązała się w ramach podpisanych z uczestnikami umów stanowi odpłatną dostawę towarów, które podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Prosimy także pamiętać, iż dotacja zwiększa podstawę opodatkowania, bowiem na mocy art.29a ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, włącznie m.in. z otrzymanymi dotacjami mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W omawianym przypadku dotacja zwiększa podstawę opodatkowania, bowiem ma bezpośredni wpływ na cenę towaru (kotła).

W odniesieniu do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie zostaną spełnione przesłanki, o których mowa w art.86 ust. 1 ustawy o VAT, warunkujące prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Gmina jest bowiem zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a towary nabywane w związku z realizacją przedmiotowego projektu będą służyły czynnościom opodatkowanym. Zatem Gmina ma prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego związanego z realizacją projektu.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art. 2 pkt 6, art.5 ust.1 pkt 1, art.7 ust.1, art.29a, art.86 ust.1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.