Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Z okazji jubileuszu spółka z o.o. organizuje dla pracowników konkurs wiedzy o firmie, w którym nagrodą główną jest voucher na wyjazd zagraniczny, kolejną bon o wartości 1.000 zł do sklepu RTV, a trzecią aparat fotograficzny. Czy wydanie tych nagród podlega VAT?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, jednakże w niektórych przypadkach ustawa zrównuje nieodpłatne wydanie towarów lub świadczenie usług z odpłatnym, co wiąże się z koniecznością opodatkowania tych czynności. Zgodnie z art.7 ust.2 ustawy o VAT przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Art.8 ust.2 pkt 2 ustawy zrównuje natomiast z odpłatnym nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Jak wynika z powyższych definicji, w zasadzie każde nieodpłatne wydanie towarów, przy nabyciu których przysługiwało chociażby częściowe prawo do odliczenia podatku, podlega opodatkowaniu VAT. Nie dotyczy to prezentów o małej wartości i próbek przekazywanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale to wyłączenie nie ma zastosowania w Państwa przypadku. Natomiast nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT jedynie w sytuacji, gdy jest dokonywane na cele osobiste lub do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Art.2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług definiuje towary jako rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, natomiast zgodnie z art.8 ust.1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Jednym słowem, każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów, stanowi świadczenie usług. Od zasady tej są jednak wyjątki – towarami ani usługami nie mogą być pieniądze ani inne przedmioty, które pełnią funkcję płatniczą (np. papiery wartościowe, bony towarowe, vouchery). Jednakże, zgodnie z ogólnie przyjętą linią orzeczniczą, bony towarowe lub vouchery mogą być uznane za usługę lub towar, jeżeli mogą być wymienione jedynie na konkretny, ściśle wskazany towar lub usługę. Przenosząc powyższe na grunt Państwa pytania, voucher na wyjazd zagraniczny może być uznany za usługę, jeżeli upoważnia on do udziału w konkretnym wyjeździe. Jeżeli może być wymieniony na dowolny wyjazd, pełni funkcję płatniczą i nie stanowi usługi ani nie jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT. Podobnie jest w przypadku bonu do sklepu RTV – jeżeli można go wymienić na dowolnie wybrane towary, nie jest towarem ani usługą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i jego wydanie nie podlega opodatkowaniu VAT.

W opisanym przez Państwa przypadku aparat fotograficzny jest niewątpliwie towarem, a zatem jego nieodpłatne wydanie jako nagrody w konkursie podlega opodatkowaniu VAT, pod warunkiem, że przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu. Należy tu zaznaczyć, że ustawa mówi o prawie do odliczenia podatku, a nie o jego faktycznej realizacji, zatem wydanie aparatu podlega opodatkowaniu bez względu na to, czy Państwo faktycznie skorzystaliście z tego prawa.

Jak rozumiem z pytania, bon do sklepu RTV opiewał jedynie na określoną wartość, a nie dotyczył zakupu konkretnych towarów. W takiej sytuacji jego wydanie nie podlega opodatkowaniu VAT, gdyż nie jest to towar ani usługa w rozumieniu ustawy. Podobnie będzie w stosunku do vouchera na wyjazd zagraniczny, pod warunkiem, że nie jest on związany z konkretną wycieczką – wtedy jego wydanie jako nagrody w konkursie nie podlega opodatkowaniu. Jednakże w sytuacji, gdy voucher można wymienić jedynie na konkretny wyjazd, jego nieodpłatne wydanie stanowi w istocie świadczenie usług. W takiej sytuacji należy się zastanowić, czy jest to świadczenie dokonywane na cele osobiste lub do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. W związku z tym, że wydanie vouchera jest związane z konkursem wiedzy pracowników o firmie, jego wydanie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednakże, zdaniem Redakcji, takie świadczenie jest niewątpliwie dokonane na potrzeby osobiste pracownika, co oznacza, że powinno zostać opodatkowane VAT.

Ewa Konarska