Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

November 4, 2013

Opodatkowanie wykorzystania posiadanego sprzętu specjalistycznego do realizacji zadań własnych Gminy

0 909

Z tytułu wykorzystania posiadanej przez Gminę koparko-ładowarki do realizacji zadań własnych, Gmina nie jest zobowiązana do naliczania podatku należnego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 20 września 2013 roku nr IPTPP4/443-407/13-6/ALN.

Sytuacja Podatnika

Gmina w 2011 roku zakupiła koparko-ładowarkę. Na początku miała służyć głównie do realizacji zadań własnych Gminy, tj. do konserwacji rowów przy drogach gminnych oraz usuwania skutków powodzi i podtopień. W rzeczywistości jednak służy realizacji zadań własnych oraz w celu dokonywania niezbędnych napraw i modernizacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz usuwania awarii sieci wodociągowej i kanalizacji komunalnej (za pomocą tej infrastruktury, Gmina świadczy usługi w zakresie dostawy wody i odbioru ścieków, na podstawie pisemnych umów cywilnoprawnych zawartych z poszczególnymi odbiorcami). Te usługi koparko-ładowarki dokumentuje fakturami VAT, a podatek VAT należny wynikający z wystawianych faktur jest wykazywany w rejestrach VAT i deklaracjach VAT.

Gmina ponosi bieżące wydatki związane z utrzymaniem koparko-ładowarki obejmujące w szczególności paliwo, części zamienne, koszty drobnych napraw i konserwacji. Gmina nie jest w stanie określić w praktyce zakresu, w jakim koparko-ładowarka jest wykorzystywana dla celów czynności podlegających i niepodlegających opodatkowaniu VAT.

Gmina zadała pytanie czy z tytułu wykorzystywania koparko-ładowarki do realizacji zadań spoza zakresu opodatkowania podatkiem VAT (zadania własne), jest zobowiązana do naliczania podatku należnego. Zdaniem Gminy nie jest ona zobowiązana do naliczania podatku należnego z tytułu wykorzystania koparko-ładowarki w pewnym zakresie także do zdarzeń spoza zakresu opodatkowania podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor uznał stanowisko Gminy za prawidłowe, wskazując, że w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, który jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów; jego brzmienie: „nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika”.

Biorąc pod uwagę fakt, iż sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego, należą do zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego stwierdzić należy, iż wykorzystanie pojazdów użytkowych i sprzętu specjalistycznego do realizacji zadań własnych w zakresie utrzymania dróg będzie czynnością związaną z prowadzeniem działalności. Zatem wykorzystanie koparko-ładowarki do realizacji zadań własnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym.