Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

September 1, 2015

Opodatkowanie zaliczki na poczet eksportu towarów

0 1324

Otrzymaliśmy zapłatę (całość) za towar, który ma być przedmiotem dostawy eksportowej. Towar nie został jeszcze wysłany i nie wystawiono faktury. Czy trzeba wystawić fakturę na zaliczkę w eksporcie, jeśli tak, to z jaką stawką VAT i czy zaliczkę należy wykazać w deklaracji VAT-7? Jak to będzie w podatku dochodowym?

ODPOWIEDŹ

Otrzymanie pełnej zapłaty za towar, który ma być przedmiotem dostawy eksportowej rodzi obowiązek podatkowy w dacie otrzymania tej zapłaty. W stosunku do otrzymanej zapłaty podatnik stosuje 0% stawkę podatku VAT, pod warunkiem, że wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz że będzie on posiadał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium UE.

Fakt otrzymania zaliczki eksportowej należy udokumentować fakturą, którą podatnik jest obowiązany wystawić w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym otrzymano zapłatę. Zaliczka otrzymana na poczet przyszłych dostaw nie stanowi przychodu podatkowego.

UZASADNIENIE

W przypadku otrzymania zaliczki na poczet dostawy eksportowej towarów, moment powstania obowiązku podatkowego ustala się w oparciu o zapisy art.19a ust.8 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU). Przepis ten mówi, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szcze-gólności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Z treści art.106b ust.1 pkt.4 UPTiU wynika, że podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art.19a ust.5 pkt 4. Wyłączenie to nie dotyczy czynności polegających na eksporcie towarów, tak więc otrzymanie zapłaty na poczet dostawy eksportowej powinno być potwierdzone fakturą, którą wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy ( art.106i ust.2 UPTiU).

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku otrzymania wcześniejszej zapłaty w eksporcie towarów ?

Art.41 ust. 9a UPTiU mówi, że jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Do tego przepisu odpowiednio stosuje się zapisy art.41 ust.7, 9 i 11.

W praktyce oznacza to, że obowiązek podatkowy można przenosić na kolejne dwa miesiące następujące po miesiącu w którym otrzymano zapłatę na poczet eksportu towarów.

W szczególnych przypadkach stawkę podatku VAT 0% można zastosować również wtedy, gdy wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym niż określony powyżej, pod warunkiem że wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów (art. 41 ust.9b UPTiU).

Przykład

W dniu 14 lipca 2015 podatnik otrzymał pełną zapłatę z tytułu eksportu towarów, podatnik składa miesięczne deklaracje VAT-7, wywóz towaru nastąpił w miesiącu sierpniu i do dnia 25 sierpnia 2015 roku (termin złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2015 roku) podatnik otrzymał potwierdzenie wywozu towaru poza terytorium UE. W tej sytuacji w deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec 2015 podatnik powinien wykazać sprzedaż eksportową ze stawką 0%.

W przypadku otrzymania potwierdzenia wywozu towarów w terminie późniejszym, ale do dnia 25 września 2015 roku, podatnik powinien wykazać sprzedaż eksportową ze stawką 0% w deklaracji za miesiąc sierpień 2015 roku. Ostatecznym terminem na rozliczenie podatku VAT od otrzymanej zapłaty na poczet eksportu będzie miesiąc sierpień 2015 roku. Oznacza to, że najpóźniej w terminie do 25 września 2015 roku podatnik powinien posiadać dokument potwierdzający wywóz towarów poza Unię Europejską i wówczas w deklaracji VAT-7 za sierpień 2015 wykaże on sprzedaż eksportową ze stawką 0%.

W przypadku jednak braku dokumentu potwierdzającego wywóz towaru w określonym powyżej terminie, należy otrzymaną zapłatę wykazać w deklaracji VAT-7 za miesiąc sierpień 2015 roku jako dostawę krajową i opodatkować krajową stawką podatku VAT obowiązującą dla towarów będących przedmiotem eksportu.

W szczególnych przypadkach stawkę podatku VAT 0% można zastosować również wtedy, gdy wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym niż określony w art.41 ust 9a, pod warunkiem że wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów (art. 41 ust.9b UPTiU).

Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument (art.41 ust.9 UPTiU),

W zakresie podatku dochodowego, zgodnie z art.12 ust. 4 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Dorota Mróz

Biegły Rewident