Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

July 31, 2013

Opodatkowanie zaliczki wpłaconej na podstawie faktury pro forma

0 838

Wystawiłam fakturę pro forma na kwotę 5.000 euro dla polskiej firmy. 30 lipca 2013 roku klient wpłacił 3.000 euro jako zaliczkę do tej faktury. Czy powinnam wystawić fakturę zaliczkową? Jeżeli tak, to w jakim terminie i jaki mam zastosować kurs waluty?

ODPOWIEDŹ

Tak, powinna Pani wystawić fakturę zaliczkową na kwotę 3.000 euro, w terminie 7 dni od otrzymania zaliczki, i dokonać przeliczenia euro na złote przy zastosowaniu kursu średniego ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

UZASADNIENIE

W myśl §10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług po otrzymaniu zaliczki od kontrahenta powinna Pani wystawić fakturę zaliczkową, w terminie 7 dni od otrzymania wpłaty.

Faktura dokumentująca otrzymaną zaliczkę powinna zawierać:

  1. dane, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1-5 rozporządzenia (kolejny numer faktury, datę jej wystawienia, dane nabywcy i dostawcy oraz ich numery NIP);

  2. datę otrzymania całości lub części należności, o ile taka data różni się od daty wystawienia faktury;

  3. kwotę otrzymanej całości lub części należności, przy czym w przypadku gdy wystawiono więcej niż jedną fakturę zaliczkową i faktury te obejmują łącznie całą należność, ostatnia z tych faktur powinna zawierać również numery poprzednich faktur;

  4. kwotę podatku wyliczoną według wzoru:

KP = ZB x SP / 100 + SP

gdzie:

KP - oznacza kwotę podatku,

ZB – oznacza kwotę otrzymanej części lub całości należności,

SP – oznacza stawkę podatku.

  1. 5) dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, cenę jednostkową netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług netto, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy.

W przypadku otrzymania zaliczki obowiązek podatkowy powstaje, zgodnie z art.19 ust.11 ustawy o VAT, z chwilą jej otrzymania. W opisanym w pytaniu przypadku będzie to 30 lipca 2013 roku. Należy zauważyć, że, pomimo tego, że macie Państwo 7 dni od dnia otrzymania zaliczki na wystawienie dokumentującej ją faktury, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania pieniędzy, bez względu na to, kiedy faktura zostanie wystawiona. Gdyby zatem wystawili Państwo fakturę na przykład 5 sierpnia, to, pomimo tego, że faktura zostałaby wystawiona w przepisowym terminie, obowiązek podatkowy powinni Państwo rozpoznać 30 lipca, bo wtedy wpłynęła zaliczka.

Sposób przeliczania podstawy opodatkowania określonej w walucie obcej wynika z art.31a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. W ust.1 powołanego artykułu określono, iż przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro. W opisanym przez Państwa przypadku, jeżeli zdecydujecie się na zastosowanie kursu NBP, będzie to kurs z 29 lipca 2013 roku.

Należy nadmienić , że wystawienie faktury pro forma nie rodzi żadnych skutków podatkowych. W ostatnim czasie organy podatkowe wielokrotnie udzielały wyjaśnień na ten temat. Przykładem jest stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu zawarte w interpretacji indywidualnej o sygnaturze ILPP2/443-5/13-4/MN z dnia 5 kwietnia 2013 roku, w której organ podatkowy uznał, że „Dokument nazywany fakturą pro forma nie jest dowodem księgowym. Jest to dokument wystawiany w obrocie gospodarczym i jego celem może być np. potwierdzenie złożenia oferty czy przyjęcia zamówienia do realizacji. Wyraźne oznaczenie tego dokumentu wyrazami pro forma powoduje, że nie można przypisać mu waloru faktury w rozumieniu przepisów o VAT, gdyż podmiot wystawiający taki dokument jednoznacznie wskazuje, że nie jest to faktura. Wystawienie tego dokumentu nie powoduje zatem skutków w zakresie podatku VAT, tj. obowiązku zapłaty wykazanego w tym dokumencie podatku oraz nie stanowi dla kontrahenta podstawy do odliczenia wykazanego w tym dokumencie podatku VAT. Wystawienie takiego dokumentu nie zwalnia również podatnika z obowiązku wystawienia faktury dokumentującej dokonanie dostawy towaru lub wykonanie usługi albo otrzymanie całości lub części należności przed dostawą lub wykonaniem usługi (co do zasady w terminie 7 dni od dokonania tych czynności – § 9 i § 10 rozporządzenia).”

Emilia Wach