Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

August 27, 2014

Organ egzekucyjny nie doręcza upomnienia

0 1091

W związku z niezapłaconym podatkiem VAT urząd zajął moje wierzytelności u kontrahenta. Otrzymałem zawiadomienie o zajęciu wraz z tytułem wykonawczym, ale bez upomnienia, o którym mowa w wystawionym tytule. Czy brak załączonego upomnienia do zajęcia i tytułu może być podstawą do złożenia zarzutów ?

ODPOWIEDŹ

Doręczenie upomnienia ciąży na wierzycielu, czyli w omawianym przypadku na organie podatkowym Doręczone upomnienie stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, więc nie może być załączone do tytułu i zawiadomienia o zajęciu, a tym samym nie stanowi podstawy do złożenia zarzutu.

UZASADNIENIE

Instytucja upomnienia zapisana została przez ustawodawcę w art. 15 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.). W opisywanej przez Podatnika sytuacji zapis tej normy prawnej nakłada na organ podatkowy kontrolę terminowego wywiązywania się przez podatników z obowiązków, czyli płacenia podatków w określonych ustawowo terminach. W przypadku podatku VAT terminem płatności jest 25 dzień każdego miesiąca lub 25 dzień miesiąca następującego po każdym kwartale. Po upływie tego terminu organ podatkowy powinien przesłać upomnienie, które jest wezwaniem do wykonania obowiązku, czyli zapłaty VAT, z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego w przypadku nieuiszczenia podatku. Dopiero po upływie 7 dni od dnia otrzymania przez Podatnika upomnienia może być wystawiony tytuł wykonawczy, na podstawie którego organ egzekucyjny będzie prowadził egzekucję. Fakt doręczenia upomnienia tj. data oraz koszty, które to doręczenie wygenerowało, ujawniane są przez organ podatkowy w tytule wykonawczym.

Resumując, egzekucja administracyjna zostaje wszczęta przez organ egzekucyjny poprzez doręczenie odpisu tytułu podatnikowi wraz z zawiadomieniem o dokonanej czynności, a obowiązek doręczenia upomnienia ciąży na organie podatkowym przed wystawieniem tytułu wykonawczego.

Zarzut może dotyczyć na podstawie art. 33 § 1 pkt 7 (u.p.e.a.) tylko i wyłącznie braku doręczenia upomnienia przez wierzyciela, tj. organ podatkowy, a nie braku doręczenia upomnienia przez organ egzekucyjny wraz z tytułem i zawiadomieniem o zajęciu.

Małgorzata Pereczkowska