Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

September 9, 2013

Organizacja imprez artystycznych dla dzieci a stawka VAT

0 1136

Usługi polegające na organizacji imprez, takich jak: Mikołajki, Andrzejki czy Halloween nie stanowią usług w zakresie wstępu, o których mowa w poz. 182, 183 oraz 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 czerwca 2013 roku nr IPPP1/443-394/13-2/IGo.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który posiada salę zabaw (bawialnię) wyposażoną m.in. w kręte zjeżdżalnie, labirynty, trampolinę, armatki pneumatyczne, baseny z piłeczkami, ściankę wspinaczkową, książki, gry edukacyjne. Podatnik organizuje imprezy artystyczne z okazji szczególnych dni w roku, między innymi Halloween, Andrzejki, Mikołajki, adresowane do dzieci. W programie imprezy przewidziane są gry, zabawy i konkursy dla uczestników. W wielu z nich jest wykorzystywana infrastruktura sali zabaw. Ponadto dzieci chwilowo lub wyłącznie mogą zająć się samodzielnie zabawą przy użyciu wymienionego wyposażenia sali zabaw. Wstęp do sali zabaw w trakcie imprezy artystycznej wymaga uiszczenia opłaty wyższej niż zwyczajne stawki za wstęp do sali zabaw.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, jaką stawką VAT powinien opodatkować wstęp do sali zabaw w trakcie imprezy artystycznej, której program przewiduje gry, zabawy i konkursy dla uczestników.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności dokonał oceny, iż organizacja imprezy artystycznej oraz związane z nią umożliwienie dzieciom korzystania z całego obiektu, w tym w szczególności z jej wyposażenia, wchodzi w zakres usługi kompleksowej związanej z organizowaniem imprezy artystycznej, przy czym za usługę główną w takim przypadku należy uznać organizację imprezy artystycznej. Zatem należy zastosować jednolitą stawkę podatku VAT w odniesieniu do pobieranej przez Podatnika opłaty za wstęp na tę imprezę oraz ze świadczeniem pomocniczym, na które składają się m.in. umożliwienie korzystania z sali zabaw.

Natomiast z załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż stawką podatku obniżoną do wysokości 8% objęte zostały bez względu na symbol PKWiU:

  • usługi kulturalne i rozrywkowe – wyłącznie w zakresie wstępu na widowiska artystyczne, włączając przedstawienia cyrkowe oraz do obiektów kulturalnych;

  • usługi związane z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne;

  • pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu. 

Z kolei, pod pojęciem wstęp należy rozumieć możliwość wejścia „gdzieś”, co nie jest równoznaczne z możliwością czynnego uczestnictwa w imprezach, które mogą mieć wymiar artystyczny. Bowiem opłata za wstęp jest opłatą wnoszoną przez np. kibica, widza za uczestniczenie w imprezie poprzez oglądanie.

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż w przypadku, gdy sala zabaw stanowi jeden z elementów usługi polegającej na zorganizowaniu imprezy, takiej jak: Halloween, Andrzejki czy Mikołajki, a na przedmiotową usługę składają się inne usługi polegające na organizacji gier, zabaw i konkursów dla uczestników oraz umożliwienie korzystania z urządzeń znajdujących się na sali zabaw, nie można twierdzić, iż Podatnik nadal świadczy usługę „wyłącznie w zakresie wstępu”.

Bowiem z opisu sprawy wynika, iż Podatnik świadczy kompleksową usługę organizacji imprezy, której założeniem nie jest jedynie wstęp i obserwacja wydarzenia kulturalnego, artystycznego bądź innego o podobnym charakterze, a aktywne uczestnictwo poprzez udział w grach, zabawach czy konkursach. W takiej sytuacji przedmiotem świadczenia nie jest sam wstęp na salę zabaw ale opłata za uczestnictwo w zorganizowanej przez Wnioskodawcę imprezie.

Reasumując organ podatkowy uznał, iż organizacja imprez artystycznych świadczona przez Podatnika, nie mieści się w zakresie usług, dla których ustawodawca przewidział preferencyjne opodatkowanie podatkiem VAT. Bowiem świadczone usługi nie spełniają dyspozycji zawartych w poz. 182, 183 oraz 186 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 oraz poz. 182, 183 i 186 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.