Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

May 27, 2015

Organizacja imprez kulturalno-rozrywkowych przez Gminę a odliczenie VAT

0 971

Gminie nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, ponoszonych w związku z organizacją imprez o charakterze kulturalno-rozrywkowym, gdyż zakupy te będą służyły bezpośrednio w pierwszej kolejności czynnościom niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT, a tym samym nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający podatnika VAT do odliczenia podatku naliczonego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2015 roku nr IBPP3/4512-82/15/KG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, czynny podatnik podatku VAT, która planuje organizować imprezy gminne z udziałem sponsorów. Świadczone usługi w przedmiotowym zakresie będą polegały w szczególności na: umieszczaniu materiałów informacyjnych przez usługobiorcę na terenie imprezy, np. w formie banerów, roll-upów, ustawieniu stoisk handlowych sponsorów, informacjach spikerskich dotyczących sponsora, wygłaszanych publicznie w trakcie imprezy, przy użyciu aparatury nagłaśniającej. Wstęp na imprezy dla mieszkańców i innych uczestników będzie nieodpłatny.

W związku z tym, Gmina będzie ponosiła wydatki m.in. na wydruk plakatów, wydruk zaproszeń, wynajem sceny wraz z nagłośnieniem, wynagrodzenia dla zespołów uświetniających wydarzenie, obsługę energetyczną, widowiska pirotechniczne, zabezpieczenie i ochronę imprezy, obsługę medyczną, zapewnienie zaplecza sanitarnego.

Wątpliwości Gminy budzi kwestia prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków, ponoszonych na organizację konkretnej imprezy.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż organizacja imprez kulturalno-rozrywkowych przez Gminę jest to realizacja zadań publicznoprawnych mających na celu zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w szczególności w zakresie kultury, wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenie warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażanie programów pobudzania aktywności obywatelskiej oraz promocji Gminy. Zatem przedmiotowe czynności w ramach świadczonych usług na rzecz sponsorów pozostają bez wpływu na ostateczne wykorzystanie poniesionych wydatków na potrzeby wykonywanych zadań publicznych a Gmina nie będzie działać w charakterze podatnika podatku VAT.

W związku z powyższym próba wykazania związku pośredniego pomiędzy przedmiotowymi wydatkami a czynnościami opodatkowanymi nie może odnieść oczekiwanego skutku, gdyż z opisu sprawy nie wynika, aby wydatki te stanowiły element cenotwórczy świadczonych przez Gminę usług. Bowiem Gmina nie wskazała żadnych wydatków bezpośrednio związanych z wykonaniem usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a te które wskazała są wydatkami ogólnymi dotyczącymi całej imprezy, których nie będzie w stanie przyporządkować wyłącznie do czynności odpłatnych lub nieodpłatnych. Są to koszty wspólne organizacji imprezy, na której świadczone są wymienione usługi najmu i reklamy oraz usługi kulturalne niepodlegające podatkowi VAT. Te wydatki ogólne i tak byłyby poniesione niezależnie od tego czy w trakcie imprezy wystąpiłyby czynności opodatkowane czy nie.

Reasumując organ podatkowy uznał, iż od wydatków ogólnych niezwiązanych bezpośrednio i wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi nie jest możliwe dokonanie odliczenia w żadnej części, gdyż celem ich poniesienia nie jest w pierwszej i najważniejszej kolejności wykonanie czynności opodatkowanych, bowiem te powstają niejako przy okazji czynności niepodlegających opodatkowaniu wykonywanych przez Gminę w ramach realizacji zadań statutowych. Oznacza to, że związek zakupów ponoszonych w celu zorganizowania imprezy z wykonywaniem czynności opodatkowanych jest w rozpatrywanej sprawie zbyt mało konkretny w porównaniu do jednoznacznego związku tych wydatków z czynnościami niepodlegającemu opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.