Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

March 30, 2015

Organizacja imprez niebiletowanych a prawo do odliczenia VAT

0 1286

Osiąganie w ramach realizacji imprezy niebiletowanej przychodów opodatkowanych, nie może przesądzić o uprawnieniu do realizacji prawa do odliczania podatku naliczonego z wszystkich faktur dokumentujących zakupy dokonane w związku z imprezami.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 11 marca 2015 roku nr IBPP2/443-1205/14/RSz.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Regionalny Ośrodek Kultury, czynny podatnik VAT, który corocznie w miesiącu lipcu organizuje koncerty plenerowe niebiletowane. W ramach realizacji przedmiotowych imprez ROK świadczy usługi opodatkowane, na które wystawiane są faktury z 23% stawką VAT dla sponsorów za promocję i reklamę oraz za wynajem powierzchni pod stoiska handlowe.

Wysokość wpływów uzależniona jest od atrakcyjności imprezy. Im lepszy koncert, tym wyższe przychody osiągane przez Regionalny Ośrodek Kultury. Sprzedaż jest ściśle powiązana z imprezą masową. Bez koncertów, które są bezpłatne nie zaistniałaby sprzedaż. Imprezy plenerowe są otwarte i dostępne nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych chcących wziąć w nich udział. Uczestnicy tych imprez korzystają za odpłatnością z możliwości zakupu towarów na stoiskach różnych firm, dla których ROK wynajmuje grunt.

Jednocześnie ROK ponosi wydatki związane z organizacją imprez, a w szczególności: obsługę sceny, wynajem WC, wynajem agregatu prądotwórczego, utrzymanie czystości, oznakowanie dróg, zakup koncertu od agencji, druk plakatów promujących imprezę oraz sponsorów.

ROK nie ma możliwości odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z zakupem usług do imprezy dotyczących działalności opodatkowanej oraz nieodpłatnej. ROK organizując duże imprezy masowe, na które jest wstęp wolny - uzyskuje jednocześnie wpływy ze sprzedaży reklam na tych imprezach oraz udostępnienia miejsc i powierzchni dla przedsiębiorców, chcących zaprezentować swoje towary, produkty i usługi oraz tych, którzy prowadzą podczas takiej imprezy sprzedaż różnego rodzaju upominków oraz zapewniają widzom przekąski i napoje. Imprezy te nie są biletowane, ale przychody osiągane z tego źródła podlegają w całości opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem pomimo, iż organizacja imprezy masowej w ramach prowadzonej działalności statutowej nieodpłatnie jest nieopodatkowana, to jednak - poniesione na imprezę wydatki udokumentowane fakturami VAT mają związek z czynnościami opodatkowanymi, tj. usługami reklamowymi oraz wynajmem powierzchni wystawienniczej, za które ROK wystawia faktury z 23% stawką podatku.

Wątpliwości ROK budzi kwestia prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację imprezy plenerowej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż opodatkowane przychody z tytułu świadczenia usług reklamowych oraz wynajmu powierzchni wystawienniczej w związku z organizowaniem imprez plenerowych będą miały charakter podrzędny w stosunku do podstawowego celu organizowania tej imprezy tj. zaspokojenia potrzeb mieszkańców w zakresie kultury. Wydatki na realizację działalności statutowej Regionalnego Ośrodka Kultury, nie będą spełniać przesłanek uprawniających do odliczenia podatku naliczonego jako, że nie mają one związku z czynnościami opodatkowanymi, tj. służą szeroko pojętej działalności kulturalnej, co ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkańców w tym zakresie. Takie wydatki nie mają przełożenia na działalność opodatkowaną realizowaną przez Regionalny Ośrodek Kultury. Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż jeśłi określone wydatki mają bezpośredni związek z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT, to ewentualne doszukiwanie się pośredniego wpływu tych czynności na działalność opodatkowaną nie może prowadzić do zmiany ich kwalifikacji z punktu widzenia możliwości zastosowania odliczenia.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.