Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Organizacja konferencji, której celem jest proces szkolenia i kształcenia, podlega zwolnieniu od podatku, bez względu na to czy biorą w nich udział sponsorzy czy nie i niezależnie od tego, kto jest odbiorcą tych usług. Zwolnione od podatku są również dodatkowe świadczenia, które mają charakter pomocniczy, o ile są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej.

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 30 września 2013 roku nr ITPP2/443-629a/13/RS.

Sytuacja Podatnika

 O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Uniwersytet, który w ramach statutowej działalności naukowo-badawczej organizuje konferencje naukowe, zarówno przy udziale sponsorów, jak i bez nich. Są to spotkania poświęcone wymianie doświadczeń naukowych oraz dyskusji w ramach tematów przedstawionych na konferencji. Organizowane konferencje mają na celu szkolenie i kształcenie ich uczestników, a przez wydawanie naukowych materiałów pokonferencyjnych szkolenie również innych osób zapoznających się z tymi materiałami. Przed konferencją pracownicy Uniwersytetu, a także osoby z innych ośrodków naukowych przygotowują referaty związane z tematyką konferencji, które są następnie kwalifikowane do prezentacji przez radę powołaną przez organizatorów. W konferencji uczestniczą pracownicy naukowi, nauczyciele akademiccy, doktoranci oraz studenci Uniwersytetu a także innych uczelni krajowych i zagranicznych, jak również przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacji społecznych, przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne. W ramach konferencji odbywają się wykłady i prelekcje oraz dyskusje, których uczestnicy odnoszą się do prezentowanych treści i przedstawiają swój punkt widzenia na zaprezentowany problem. Wynikiem konferencji są najczęściej wydane w formie książkowej materiały pokonferencyjne. Uczestnicy wnoszą opłaty konferencyjne, w ramach których mają zapewniony udział w konferencji, zbiór referatów, materiały z wykładów, itp. oraz zakwaterowanie, w przypadku konferencji kilkudniowej i wyżywienie. W przypadku udziału tzw. sponsorów, promują oni swoje produkty wśród uczestników konferencji poprzez prezentacje, rozdawanie ulotek, a logo sponsora umieszczane jest na materiałach konferencyjnych, plakatach i zaproszeniach. Organizowane są wystawy prezentujące osiągnięcia naukowe ośrodków, organizatorów i uczestników. Konferencje finansowane są z wpłat konferencyjnych uczestników i z wpłat sponsorów za usługę promocyjną w sytuacji, gdy sponsorzy uczestniczą w finansowaniu. Uczelnia w całości przeznacza powyższe środki na organizację konferencji. W trakcie większości konferencji naukowych ich uczestnicy biorą udział w imprezach towarzyszących i wycieczkach nie mających charakteru naukowego a służących uatrakcyjnieniu ich pobytu w czasie konferencji.

W związku z powyższym Uniwersytet zwrócił się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

 

  • Czy świadczone przez Uniwersytet, w ramach statutowych zadań a nie działalności gospodarczej, usługi organizacji konferencji naukowych, w których oprócz wygłaszania wykładów i wymiany doświadczeń, uczestniczą także sponsorzy promujący swoją działalność, usługi i produkty, powinny podlegać opodatkowaniu z zastosowaniem 23% stawki podatku,

  • Czy w sytuacji organizowania konferencji naukowej bez udziału sponsora przy ustalaniu ich opodatkowania powinno stosować się 23% stawkę podatku od towarów i usług.

 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności rozważył możliwość zastosowania zwolnienia od podatku dla usługi polegającej na organizowaniu konferencji. Bowiem należy zwrócić uwagę na to przez kogo dana usługa jest świadczona, ale także na cel zwolnień przewidzianych w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług oraz w § 13 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem dokonując analizy obowiązujących regulacji prawnych odnoszących się do kwestii zwolnienia od podatku dostawy towarów i świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi organ podatkowy uznał, że zwolnienie to obejmuje wyłącznie towary dostarczane i usługi świadczone przez ten sam podmiot, który świadczy usługę główną zwolnioną z opodatkowania. Ponadto dostawa towarów i świadczenie usług ściśle związanych z usługami podstawowymi musi być niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej od podatku a ich głównym celem nie może być osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia. Wobec powyższego niespełnienie chociażby jednej z dwóch ww. przesłanek powoduje, że dostawa towarów lub świadczenie usług związane z usługą podstawową nie korzysta ze zwolnienia od podatku.

W związku z tym organ podatkowy stwierdził, iż jak wynika z opisu sprawy, celem organizacji konferencji jest proces szkolenia i kształcenia ich uczestników, to usługi te należy uznać za usługi w zakresie kształcenia, które –podlegają zwolnieniu od podatku, bez względu na to czy biorą w nich udział sponsorzy czy nie i niezależnie od tego, kto jest odbiorcą tych usług, przy czym:

 

  • w przypadku, gdy odbiorcami są studenci Uniwersytetu podstawą zwolnienia jest art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług,

  • w przypadku pozostałych odbiorców podstawą zwolnienia jest § 13 ust. 1 pkt 19 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku.

 

Zwolnione od podatku są również dodatkowe świadczenia (noclegi, wyżywienie), które mają charakter pomocniczy, o ile są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, tj. usługi kształcenia a ich głównym celem nie jest osiąganie przez Uniwersytet dodatkowego dochodu przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Natomiast w sytuacji, kiedy Uniwersytet podczas organizacji konferencji zapewnia jej uczestnikom udział w imprezach towarzyszących i wycieczkach, które nie mają charakteru naukowego a służą uatrakcyjnieniu pobytu należy stwierdzić, że czynności te nie podlegają zwolnieniu od podatku, ani na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ww. ustawy, ani § 13 ust. 1 pkt 19 ww. rozporządzenia, gdyż usługi te nie są niezbędne do wykonania usługi podstawowej, jaką jest organizacja konferencji. W związku z powyższym ww. czynności opodatkowane są 23% stawką podatku VAT, ponieważ nie zostały wymienione w innych przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, ani w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, jako czynności zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką obniżoną.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 13 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.