Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

December 14, 2015

Organizacja kongresów i konferencji dla lekarzy a stawka VAT

0 1165

Organizacja konferencji i kongresów dla lekarzy korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, bowiem spełnia definicję usług kształcenia zawodowego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 27 listopada 2015 roku nr IPPP3/4512-740/15-2/RD.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który prowadzi działalność związaną z organizacją spotkań naukowych m.in. w formie kongresu, seminariów lub konferencji jedno lub wielodniowych. Przedsiębiorca nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz nie posiada zaświadczenia o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych. Natomiast konferencja taka jest zgłoszona do Okręgowej Izby Lekarskiej jako kurs medyczny w celu omówienia najnowszych doniesień i osiągnięć naukowych w konkretnej dziedzinie.

Tematy merytoryczne konferencji mają charakter naukowy i zostały opracowane przy współpracy kierownika naukowego, który akceptuje i nadzoruje przebieg spotkania. Na ogół regulamin kształcenia danej konferencji nie przewiduje żadnych form sprawdzania wyników kształcenia. Wszyscy uczestnicy konferencji, którzy uczestniczą w wykładach objętych programem konferencji, otrzymują certyfikat uczestnictwa określający przyznaną za udział w tym szkoleniu pulę punktów edukacyjnych. Punkty edukacyjne przyznawane są lekarzom na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.

Przedsiębiorca wpisywany jest corocznie do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów. Rejestr prowadzony jest przez Naczelną Izbę Lekarską i Okręgową Izbę Lekarską. Dla każdej konferencji prowadzona jest dokumentacja, na którą składa się: program nauczania, dziennik zajęć edukacyjnych zawierający m.in.: listę obecności, wymiar godzin edukacyjnych, temat zajęć edukacyjnych i rejestr wydanych certyfikatów. Uczestnicy konferencji uczestniczą w obradach i wykładach odpłatnie. Opłata nie pokrywa w całości kosztów uczestnictwa lekarza w konferencji lub kongresie. Pozostałe koszty pokrywają organizatorzy. Jak wskazuje Przedsiębiorca usługi te kwalifikuje do kształcenia zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wystawiając faktury za uczestnictwo w kongresie lub konferencji może zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Odnosząc przedstawione zdarzenie przyszłe do powołanych w sprawie przepisów prawa organ podatkowy stwierdził, iż świadczone przez Przedsiębiorcę usługi organizacji konferencji i kongresów spełniają definicję usług kształcenia zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto zasady organizowania i przeprowadzania przedmiotowych konferencji i kongresów mających na celu omówienie najnowszych doniesień i osiągnięć naukowych w konkretnej dziedzinie dla lekarzy zostały ściśle uregulowane w przepisach ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz w rozporządzeniach Ministra Zdrowia w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów oraz w sprawie rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów.

Ponadto Przedsiębiorca uzyskał niezbędny wpis do rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów, prowadzony przez Naczelną Izbę Lekarską i Okręgową Izbę Lekarską. Powyższe oznacza, że skoro konferencje i kongresy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach spełniona jest przesłanka umożliwiająca korzystanie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ww. ustawy.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż organizowane przez Przedsiębiorcę konferencje i kongresy dla lekarzy korzystają ze zwolnienia od podatku w myśl art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ww. ustawy. Tym samym wystawiając faktury za uczestnictwo w kongresie lub konferencji Przedsiębiorca może zastosować zwolnienie od podatku.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.