Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

July 8, 2013

Organizacja spektakli teatralnych a zwolnienie z VAT

0 1528

Podatnik świadcząc usługę kompleksowej organizacji spektaklu, to ze zwolnienia od podatku VAT będzie korzystała wyłącznie usługa kulturalna polegająca na wykonaniu samodzielnie lub z innymi aktorami spektakli własnego pomysłu, natomiast usługa obsługi technicznej spektaklu teatralnego nie będzie korzystała ze zwolnienia.

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 9 kwietnia 2013 roku nr IBPP3/443-34/13/JP.

Sytuacja podatnika

Podatnik, będący zgodnie z ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych artystą wykonawcą, wystawia spektakle teatralne w różnych miejscach w całym kraju, w wyznaczonym przez kontrahenta miejscu. Kontrahentami Podatnika są urzędy gmin, urzędy miast, szkoły, a także zakłady karne i areszty śledcze.

Świadczone usługi „spektakle teatralne” mają charakter twórczy i artystyczny, za które Podatnik jest wynagradzany w formie honorariów. W umowach zobowiązuje się do wykonania spektakli teatralnych, za które na podstawie faktury VAT jest mu wypłacane wynagrodzenie.

Podatnik organizuje kompleksowo cały spektakl:

 

  • jest on na podstawie własnego pomysłu,

  • we wszystkich spektaklach występuje jako aktor, jednocześnie zatrudnia aktorów do niektórych spektakli,

  • również zapewnia oświetlenie i nagłośnienie.

 

Podatnik jedynie nie zapewnia sali oraz nie sprzedaje biletów.

 W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w przedstawionej sytuacji jest zobowiązany od świadczonej usługi odprowadzić podatek i w jakiej wysokości.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy zwrócił uwagę na cel zwolnienia przewidzianego ww. art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT. Bowiem brzmienie tego przepisu wskazuje, że ze zwolnienia od podatku korzystać mogą usługi w zakresie kultury oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana. Jednakże, usługi te – aby mogły korzystać ze zwolnienia – świadczone muszą być przez specyficzne podmioty, tj.: podmioty prawa publicznego, podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym, wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych – do której odwołuje się ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT – przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Bowiem artystycznymi wykonaniami, w rozumieniu ust. 1, są w szczególności: działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania (art. 85 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Reasumując organ podatkowy uznał, że skoro Podatnik działa jako indywidualny artysta wykonawca i otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium, to świadczone przez niego usługi polegające na wykonaniu spektakli własnego pomysłu, w których występuje równocześnie jako aktor, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT.

Natomiast świadczone przez Podatnika usługi w zakresie obsługi technicznej spektaklu nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w oparciu o cyt. art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT. Czynności zapewnienia obsługi technicznej w ramach spektaklu nie mogą być uznane za czynności w zakresie kultury. Usługi obsługi technicznej (oświetlenie, nagłośnienie) świadczone przez Podatnika są czynnościami technicznymi, a nie artystycznymi, zatem nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.