Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługi polegające na organizowaniu przez Muzeum w ramach działalności statutowej spotkań z artystami, pisarzami bądź koncertu, na które sprzedawane są bilety wstępu nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania. Natomiast nieodpłatny wstęp na imprezy kulturalne w celu promocji działalności Muzeum o charakterze kulturalnym, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. 

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 8 czerwca 2012 roku nr IPTPP2/443-169/12-8/KW.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciło się Muzeum, które w ramach swojej działalności statutowej sporadycznie sprzedaje bilety wstępu na organizowane spotkania z piosenkarzami, twórcami tekstów piosenek, muzykami, pisarzami. Dochód ze sprzedaży biletów został wydatkowany na działalność statutową. Na większość imprez wstęp jest darmowy lub za zaproszeniami. Muzeum nie jest obecnie podatnikiem VAT.

W ramach działalności statutowej, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy, Muzeum świadczy usługi w zakresie:

  • organizowania wystaw czasowych,

  • organizowania spotkań z artystami, twórcami polskiej piosenki,

  • współorganizowania z innymi placówkami kulturalnymi imprez kulturalnych i oświatowych.

Ponadto Muzeum wskazało, iż wstęp na organizowane imprezy wymienione w zadanym pytaniu jest bezpłatny, sporadycznie pobierane są opłaty za wstęp. Nieodpłatność świadczonych usług wstępu na organizowane imprezy kulturalne nie wynika z zapisów statutowych, lecz z wewnętrznej analizy i oceny każdej imprezy, pod kątem np. popularności osoby biorącej udział, odbiorcy dla którego przeznaczona jest impreza. Organizacja nieodpłatnych imprez ma na celu promowanie polskiej piosenki, jej historię oraz popularyzację twórców, autorów tekstów, kompozytorów muzyki polskiej piosenki. Jednocześnie ma tu miejsce promocja o charakterze kulturalnym Muzeum. Muzeum nie przekazuje nieodpłatnie biletów na imprezy przez siebie organizowane. Organizuje imprezy: nieodpłatne - niebiletowane lub płatne - biletowane. Na imprezy wydawane są niepłatne zaproszenia dla osób związanych ze środowiskiem muzycznym - szczególnie z Krajowym Festiwalem jak również dla przedstawicieli organizatora Muzeum. Wnioskodawca nie otrzymuje z tego tytułu żadnego wynagrodzenia w jakiejkolwiek postaci.

W związku z powyższym Muzeum zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługi polegające na organizowaniu przez Muzeum w ramach działalności statutowej spotkań z:

  • artystami - wywiad z piosenkarzem - połączony z wykonaniem kilku piosenek, przy publiczności - 40 osób, prowadzony w studiu nagrań Radia, nagrywany dla celów archiwalnych Muzeum,

  • pisarzami - wywiad z autorem książki znanego piosenkarza przy publiczności, odbywający się w bibliotece, kinie, filmowany dla celów archiwalnych Muzeum,

  • koncert piosenkarza, aktora połączony z wywiadem odbywający się w teatrze lub sali koncertowej przy publiczności - 180 osób, nagrywany i filmowany dla celów archiwalnych Muzeum,

-są zwolnione z podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora izby Skarbowej

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnieniu od podatku podlegają usługi kulturalne świadczone przez: podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.

Bowiem stosownie do art. 43 ust. 17 ww. ustawy, zwolnienie, o którym mowa powyżej, nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, lub

  2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Jednocześnie z art. 43 ust. 17a ww. ustawy wynika, iż powyższe zwolnienie ma zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

Ponadto zgodnie z art. 43 ust. 18 ww. ustawy, zwolnienia, o którym mowa w ust. 33 lit. a, stosuje się, pod warunkiem że podmioty wykonujące czynności, o których mowa w tych przepisach, nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 19 ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 33, nie ma zastosowania do:

  • usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach;

  • wstępu:

    • na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego,

    • do wesołych miasteczek, parków rozrywki, cyrków, dyskotek, sal balowych,

    • do parków rekreacyjnych, na plaże i do innych miejsc o charakterze kulturalnym;

  • wstępu oraz wypożyczania wydawnictw w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą;

  • usług związanych z produkcją filmów i nagrań na wszelkich nośnikach;

  • działalności agencji informacyjnych;

  • usług wydawniczych;

  • usług radia i telewizji, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 34;

  • usług ochrony praw.

Dokonując analizy przepisów podatkowych organ podatkowy stwierdził, , iż usługi polegające na organizowaniu w ramach działalności statutowej Muzeum spotkań z artystami, pisarzami bądź koncertu piosenkarza, aktora za odpłatnością w zamian za bilet wstępu nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy w związku z ust. 18 tegoż artykułu. W myśl bowiem art. 43 ust. 19 ww. ustawy, zwolnienie z opodatkowania usług kulturalnych, o których mowa w ust. 1 pkt 33 ww. artykułu, nie ma zastosowania do usług wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego.

Natomiast w przypadku świadczenia ww. usług umożliwiających nieodpłatny wstęp na organizowane imprezy kulturalne, w celu promowania polskiej piosenki, jej historii oraz popularyzacji twórców, autorów tekstów, kompozytorów muzyki polskiej piosenki należy stwierdzić, iż w tej sytuacji zachodzi związek świadczonych usług z działalnością gospodarczą Muzeum. Zatem nieodpłatny wstęp na imprezy kulturalne polegające na organizowaniu spotkań z artystami, pisarzami bądź koncertu piosenkarza, aktora w celu promocji działalności Muzeum o charakterze kulturalnym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT bowiem jest to nieodpłatne świadczenia usług wykonywane dla celów działalności gospodarczej Zainteresowanego.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a, art. 43 ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.