Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

June 10, 2013

Organizacja zajęć sportowych a VAT

0 1014

Spółka świadcząc usługi organizowania zajęć sportowych dla dzieci korzysta w zakresie przedmiotowych usług ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2013 roku nr IPTPP1/443-948/12-5/AK.

Sytuacja podatnika

Spółka, czynny podatnik VAT, prowadzi działalność, której przedmiotem są m.in. usługi związane z poprawą kondycji fizycznej, działalnością klubu sportowego oraz pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych. Spółka organizuje treningi piłkarskie dla dzieci w ramach prowadzonej przez nią szkółki piłkarskiej, zatrudniając trenerów prowadzących zajęcia sportowe z dziećmi, jak również zapewnia opiekę lekarzy i rehabilitantów sportowych. Dodatkowo, na potrzeby prowadzenia zajęć sportowych wynajmuje boiska i sale gimnastyczne. Spółka przekazuje w nieodpłatne używanie uczestnikom zajęć wyposażenie niezbędne do uprawniania sportu, między innymi piłki. Wszystkie usługi świadczone przez Spółkę w ramach jej przedmiotu działalności świadczone są dla dzieci uczestniczących w treningach gry w piłkę nożną.

Działalność Spółki w zakresie rozwoju i upowszechniania sportu wśród dzieci nie jest ukierunkowana na osiąganie zysku. Spółka od początku działalności cały wypracowany zysk (dochodem - czesne wpłacane przez rodziców), o ile wystąpił w danym okresie sprawozdawczym, przeznaczała na finansowanie działalności bieżącej (utrzymanie i obsługa biura) oraz na działalność w zakresie rozwoju i upowszechnienia sportu wśród dzieci, w tym na rozwój szkółki piłkarskiej. Obecnie planowane jest wprowadzenie do umowy Spółki wprost postanowień, zgodnie z którymi cały wypracowany zysk z tej działalności będzie mógł być wykorzystywany wyłącznie na cele związane z upowszechnianiem piłki nożnej wśród dzieci.

Jednocześnie Spółka wskazała, iż nie świadczy usług związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością, nie zajmuje się usługami związanymi ze wstępem na imprezy sportowe. Spółka jest klubem sportowym, a jej celem jest rozwój i upowszechnianie sportu, poprzez świadczenie usług w pozaszkolnych formach edukacji sportowej oraz zajęć sportowych (PKWiU 58.51.10.0).

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługi polegające na organizowaniu treningów piłkarskich dla dzieci w ramach prowadzonej spółki są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, że zastosowanie zwolnienia dla usług ściśle związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym doznaje pewnych ograniczeń – ze względu na cel tej usługi, jak również status usługodawcy i usługobiorcy. Podmiotami uprawnionymi do skorzystania z tego zwolnienia są podmioty będące klubem sportowym, związkiem sportowym oraz związkiem stowarzyszeń i innych osób prawnych. Ponadto, świadczone usługi muszą być świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym. Jednocześnie świadczone usługi muszą być ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim.

Niespełnienie chociażby jednej z przesłanek (podmiotowej lub przedmiotowej) powoduje, że świadczenie usług nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. regulacji.

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów podatkowych w tym zakresie organ podatkowy stwierdził, iż Spółka w zakresie świadczonych usług opisanych we wniosku może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Mając na uwadze przepis art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż z językowej wykładni tego przepisu wynika, że Spółka, aby móc skorzystać ze zwolnienia w nim przewidzianego winna spełnić przesłanki o charakterze podmiotowym oraz przedmiotowym.

Przesłanka o charakterze podmiotowym jest spełniona wówczas, gdy świadczącym usługę jest podmiot spełniający określone warunki – są to kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu. Z kolei przesłanka o charakterze przedmiotowym odnosi się do charakterystyki usług świadczonych przez te podmioty – są to usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym, a także są konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim. Jak wskazała Spółka we wniosku jest klubem sportowym, której celem jest popularyzacja kultury fizycznej wśród dzieci, tj. działalność ukierunkowana na rozwój i upowszechnianie sportu.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż Spółka świadcząc usługi organizowania zajęć sportowych (treningów piłkarskich) dla dzieci może korzystać z ww. zwolnienia, z uwagi na fakt wypełnienia przesłanek zarówno o charakterze podmiotowym jak i przedmiotowym.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.