Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

December 18, 2015

Organizacja zajęć tenisowych a VAT

0 1193

Fundacja jest uprawniona do stosowania zwolnienia z VAT do organizacji zajęć tenisowych w ramach klubu sportowego świadczonych na rzecz dzieci i młodzieży.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 24 listopada 2015 roku nr IPPP3/4512-771/15-2/ISZ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Fundacja, która została założona w celu realizacji zadań statutowych w zakresie promocji sportu, zdrowego trybu życia, ochrony zdrowia, oświaty oraz kultury, w tym w szczególności: szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie gry w tenisa ziemnego oraz przekazywanie porad i informacji o nawykach i zasadach dotyczących zdrowego trybu życia. Realizacja celów statutowych ma następować poprzez prowadzenie klubu sportowego, w ramach którego będzie organizowane odpłatne szkolenie dzieci i młodzieży. W związku z tym, Fundacja będzie świadczyć usługi szkoleniowe na rzecz dzieci i młodzieży w zamian za określoną odpłatność. Jednocześnie klub sportowy ma zostać wpisany do rejestru klubów sportowych prowadzonego przez właściwy związek sportowy, zaś podopieczni Fundacji będą mogli występować w oficjalnych rozgrywkach jako członkowie klubu sportowego.

Założeniem jest, iż odpłatność z tytułu szkolenia dzieci i młodzieży jest określona przez Fundację na poziomie pozwalającym na pokrycie kosztów funkcjonowania Fundacji. Ewentualny dochód jaki zostanie osiągnięty zostanie przekazany na realizację celów statutowych Fundacji.

W związku z powyższym Fundacja zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w jest uprawniona do stosowania zwolnienia z VAT do organizacji zajęć tenisowych w ramach klubu sportowego świadczonych na rzecz dzieci i młodzieży.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wyjaśnił, iż zastosowanie zwolnienia dla usług ściśle związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym doznaje pewnych ograniczeń - ze względu na cel tej usługi, jak również status usługodawcy i usługobiorcy. Podmiotami uprawnionymi do skorzystania z tego zwolnienia są podmioty będące klubem sportowym, związkiem sportowym lub związkiem stowarzyszeń i innych osób prawnych. Ponadto, świadczone usługi muszą być wykonywane na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym. Jednocześnie świadczone usługi muszą być ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim.

W związku z powyższym organ podatkowy stwierdził, iż Fundacja jest podmiotem wymienionym w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku od towarów i usług - tj. Fundacja świadczy swoje usługi szkoleniowe na rzecz dzieci i młodzieży w ramach klubu sportowego. Wobec tego spełnia kryteria podmiotowe, niezbędne do korzystania ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy, jest bowiem klubem sportowym.

Ponadto usługi w zakresie organizacji zajęć tenisowych mają ścisły związek z uprawianiem sportu i są świadczone na rzecz osób uprawiających sport przez klub sportowy, którego główna działalność nie ma charakteru zarobkowego, nie jest nastawiona na osiąganie zysku, to usługi te korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku od towarów i usług, przy uwzględnieniu ust. 18 tego artykułu.

Zatem w świetle art. 43 ust. 1 pkt 32 i art. 43 ust. 18 ww. ustawy, Fundacja jest uprawniona do stosowania zwolnienia z VAT do usług szkoleniowych świadczonych na rzecz dzieci i młodzieży.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 32, art. 4 ust. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.