Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

June 3, 2013

Organizowanie audycji muzycznych w szkołach i przedszkolach a VAT

0 915

Świadczone przez Stowarzyszenie usługi, polegające na organizowaniu audycji muzycznych w szkołach i przedszkolach, nie są objęte zwolnieniem na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 18 lutego 2013 roku nr IPTPP2/443-919/12-6/JS.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciło się Stowarzyszenie, którego przedmiotem działalności jest rozwój i upowszechnianie kultury muzycznej, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, rozwijanie działalności i kreatywności dzieci i młodzieży, prowadzenie działalności edukacyjnej i wychowawczej, prowadzenie działalności w zakresie kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury i tradycji. Cele statutowe Stowarzyszenie realizuje m.in. poprzez organizowanie festiwali i konkursów muzycznych. Inną formą realizacji celów statutowych jest prowadzenie audycji muzycznych w przedszkolach i szkołach. Jest to podstawowa forma upowszechniania kultury muzycznej prowadzona przez Stowarzyszenie w szkołach i przedszkolach, która ma na celu podnoszenie kultury muzycznej i estetycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

Poprzez audycje umożliwia się dzieciom i młodzieży bezpośredni kontakt z muzykami a także tancerzami. Audycje odbywają się cyklicznie w szkołach, przedszkolach i żłobkach, do których uczęszczają dzieci. Cykl spotkań trwa przez cały rok szkolny i jest prowadzony przez prelegenta, który realizuje zaplanowany program edukacyjny w zakresie edukacji muzycznej.

Jednocześnie Stowarzyszenie wskazało, iż swój status, jako innego podmiotu uznanego za instytucję o charakterze kulturalnym, wywodzi z przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz powołuje ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Stowarzyszenie nie jest podmiotem wpisanym do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

W zwiazku z powyższym Stowarzyszenie zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, czy świadczone usługi, polegające na organizowaniu audycji muzycznych w szkołach i przedszkolach, mające na celu upowszechnianie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży, są zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora izby Skarbowej

Dokonując analizy obowiązujących przepisów podatkowych oraz przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy wskazał, iż ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy mogą korzystać podmioty zidentyfikowane w ww. przepisie, tj.

  • podmioty prawa publicznego,

  • inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucję o charakterze kulturalnym, lub

  • podmioty wpisane do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, że usługi kulturalne świadczone przez ww. podmioty są zwolnione od podatku VAT pod warunkiem, że podmioty te nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Natomiast w ustawie o podatku od towarów i usług brak jest definicji podmiotu prawa publicznego. Definicję tą zawiera art. 1 ust. 9 Dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi.

„Podmiot prawa publicznego” oznacza zatem każdy podmiot:

  • ustanowiony w szczególnym celu zaspokajania potrzeb w interesie ogólnym, które nie mają charakteru przemysłowego ani handlowego;

  • posiadający osobowość prawną; oraz

  • finansowany w przeważającej części przez państwo, jednostki samorządu terytorialnego lub inne podmioty prawa publicznego; albo taki, którego zarząd podlega nadzorowi ze strony tych podmiotów; albo taki, w którym ponad połowa członków organu administrującego, zarządzającego lub nadzorczego została wyznaczona przez państwo, jednostki samorządu terytorialnego lub inne podmioty prawa publicznego,

W świetle powyższych przepisów organ podatkowy stwierdził, iż Stowarzyszenie nie jest podmiotem ustanowionym w szczególnym celu zaspokajania potrzeb w interesie ogólnym. Jest dobrowolnym stowarzyszeniem działającym na własny rachunek, ponoszącym ryzyko związane z prowadzoną działalnością. Nie jest również organem władzy publicznej ani nie został powołany przez organ władzy publicznej do realizacji zadań publicznych. Fakt, że cele określone przez Stowarzyszenie pokrywają się z zadaniami publicznymi nie oznacza, że jest podmiotem prawa publicznego.

Odnosząc się natomiast do stwierdzenia Wnioskodawcy, iż jest innym podmiotem uznanym na podstawie odrębnych przepisów za instytucję o charakterze kulturalnym należy wskazać, iż sam fakt, że Stowarzyszenie prowadzi działalność w zakresie kultury nie przesądza jeszcze, że może zostać uznany za instytucję o charakterze kulturalnym w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy. Uznanie danego podmiotu za instytucję o charakterze kulturalnym winno wynikać z odrębnych przepisów. Zatem to konkretny przepis odrębnych regulacji prawnych winien uznać Stowarzyszenie za instytucję kultury, tj. nadawać status instytucji kultury. Bowiem przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej nie nadają podmiotom przymiotu instytucji o charakterze kulturalnym.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż Stowarzyszenie nie jest podmiotem prawa publicznego, innym podmiotem uznanym na podstawie odrębnych przepisów za instytucję o charakterze kulturalnym ani podmiotem wpisanym do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury. Brak przepisów w tym zakresie uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.