Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

July 31, 2014

Otrzymanie komunikatu IE599 a stawka 0% w eksporcie towarów

0 3815

Nasza firma eksportuje wyroby do Rosji (eksport bezpośredni) i korzystamy z usług agencji celnej, która ma nasze upoważnienie. Po wywozie towaru poza terytorium UE otrzymujemy mailem z agencji celnej powiadomienie IE599 w formie dokumentu XML, dokument ten zapisujemy w komputerze i na płycie CD oraz drukujemy potwierdzenie IE599 i dopinamy do faktury eksportowej. W dokumencie IE599 w polu nadawca widnieje nasza firma, odbiorca nasz rosyjski klient, zgłaszający: agencja celna, która nas reprezentuje, warunki dostawy EXW. Czy tak otrzymane i zapisane IE599 uprawnia nas do zastosowania stawki 0% przy eksporcie i która data jest decydująca dla zastosowania stawki 0%: data otrzymania IE599 przez agencję celną, czy przez naszą firmę mailem z agencji celnej?

Wystawiliśmy fakturę eksportową 25 maja 2014, towar został wydany z firmy również 25 maja (warunki dostawy EXW). Plik XML z potwierdzeniem wywozu IE599 otrzymaliśmy z agencji celnej drogą mailową 6 czerwca 2014, czyli przed terminem złożenia deklaracji za maj. Czy już w deklaracji VAT-7 za maj mogliśmy wykazać sprzedaż eksportową ze stawką 0%? Czy ma znaczenie fakt, że w dokumencie IE599 data przyjęcia to 3 czerwca, data wyprowadzenia 5 czerwca, a data zwolnienia 3 czerwca?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.2 pkt. 8 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz ( eksport bezpośredni), lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz ( eksport pośredni), z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

– jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art.19a ust.1 UPTiU, tj. z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, chyba że wcześniej otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności m.in. przedpłatę, zaliczkę, zadatek – wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art.19a ust.8 ustawy o VAT),

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art.7 ust.1 UPTiU).

W przypadku dostawy towarów na warunkach EXW – Ex Works („od zakładu”) uznaje się, że towar jest dostarczony, gdy sprzedający postawi go do dyspozycji kupującemu w swoim magazynie lub innym wyznaczonym miejscu na terenie zakładu. Od momentu udostępnienia towaru kupującemu następuje przeniesienie ryzyka związanego z towarem na rzecz kupującego. Oznacza to, że sprzedawca w momencie wydania towaru z magazynu kupującemu jest zobowiązany rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu eksportu towarów, w tym bowiem już w tym momencie następuje przeniesienie prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel.

W eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0% pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej (art. 41 ust. 4 i 6 ustawy).

Zgodnie z art. 41 ust.6a dokumentem potwierdzającym wywóz towaru poza terytorium UE jest w szczególności:

  1. dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu;

  2. dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;

  3. zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

Z treści pytania wynika, że posiadają Państwo dokument potwierdzający wywóz towaru poza obszar unijny w postaci elektronicznego komunikatu IE-599 otrzymany drogą mailową od agencji celnej obsługującej procedurę wywozu towaru. Jest to więc dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, a ponieważ zapisany jest w pliku XML, to zapewniona jest jego autentyczność, a co za tym idzie spełnia on wymogi ustawowe opisane w art. 41 ust. 6a pkt.2.

Terminy rozliczenia transakcji eksportowej w deklaracji VAT-7 określają zapisy cytowanego wyżej art. 41 ust. 6, a także art.41 ust.7 UPTiU, zgodnie z którym jeśli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik nie posiada dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu, wówczas nie wykazuje tej dostawy w ewidencji VAT za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Zatem w opisanym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów z magazynu, które zgodnie z dokumentem WZ miało miejsce w dniu 25.05.2014. Oznacza to, że w deklaracji za miesiąc maj 2014 powinniście Państwo wykazać eksport towarów opodatkowany stawką 0%, ponieważ e-mail z agencji celnej z kopią komunikatu IE-599 otrzymaliście w dniu 06.06.2014, a więc do dnia 25-go czerwca 2014 (termin złożenia deklaracji za maj 2014) otrzymaliście dokument potwierdzający wywóz towarów poza obszar UE.

Jeśli do dnia 25-go czerwca 2014 nie otrzymalibyście Państwo dokumentu potwierdzającego wywóz towarów, wówczas nie powinniście wykazywać tej sprzedaży w deklaracji VAT-7 za miesiąc maj w ogóle. Gdyby e-mail z agencji celnej z kopią komunikatu IE-599 wpłynął do Was po 25-tym czerwca 2014, ale przed upływem terminu na złożenie deklaracji za miesiąc czerwiec (tj. do 25-go lipca 2014), to wówczas sprzedaż eksportową ze stawką 0% należałoby wykazać w deklaracji za miesiąc czerwiec 2014r. Jeżeli do 25-go lipca 2014 nie bylibyście Państwo w posiadaniu dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza obszar UE, wówczas to w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec 2014 należałoby wykazać tę dostawę towarów jako sprzedaż opodatkowaną stawką krajową. Otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym (po 25-tym lipca 2014), upoważniałoby go do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymalibyście Państwo ten dokument ( art.41 ust.9 UPTiU).

Podatnicy często mylnie interpretują przepisy i wykazują sprzedaż eksportową ze stawką 0% w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym otrzymali dokument potwierdzający wywóz towaru poza obszar UE lub w dacie wyprowadzenia towaru poza terytorium UE, co niejednokrotnie doprowadza do błędnego rozpoznania obowiązku podatkowego i wykazania sprzedaży ze stawką 0% w deklaracji późniejszej niż wynikałoby to z przepisów.

Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29a UPTiU jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy. W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro (art.31a UPTiU).

W opisanym przez Państwa przypadku przeliczenia waluty obcej na złotówki należy dokonać po kursie średnim NBP (lub EBC, o ile taki sposób został wybrany) ogłoszonym w dniu 24.05.2014 r., tj. w dniu poprzedzającym moment powstania obowiązku podatkowego.

Dorota Mróz

Biegły Rewident