Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

September 5, 2011

Otrzymanie premii pieniężnej a moment powstania przychodu

0 1149

Przychód po stronie spółki z tytułu otrzymania przez nią premii pieniężnej powstanie w dniu otrzymania tej premii.

Wynika to m.in. z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, z dnia 13 czerwca 2011 roku (nr IPPB3/423-771/08-11/11/S/AG).

Sytuacja Podatnika (zdarzenie przyszłe) 

Spółka dokonuje sprzedaży usług na rzecz swoich kontrahentów, zakupuje towary i usługi niezbędne dla prowadzenia działalności. Z uwagi na realizacje określonego poziomu zakupów/sprzedaży Spółka otrzymuje i udziela rabatów. W związku z tym otrzymuje oraz wystawia faktury korygujące. Spółka koryguje faktury także w związku z ostatecznym rozliczeniem kampanii reklamowej. Spółka przyznaje premie pieniężne swoim kontrahentom. Kontrahent otrzymujący premię pieniężną wystawia na Spółkę fakturę VAT. Spółka otrzymuje również premie pieniężne na które wystawia fakturę VAT. W każdym z ww. przypadków wystawienie faktur następuje po zakończeniu roku lub kwartału. Wartość premii jest wyliczana głównie w oparciu o obroty z poprzedniego okresu (tj. roku lub kwartału). W przypadku otrzymania premii pieniężnych Spółka najpierw wystawia fakturę a później jest otrzymywana płatność lub następuje kompensata ze zobowiązaniami.

 W związku z przedstawionym powyżej zdarzeniem przyszłym, spółka zadała m.in. pytanie kiedy powstaje przychód z tytułu wystawionej kontrahentowi faktury dokumentującej otrzymaną przez Spółkę premię...

Uzasadnienie Izby Skarbowej 

„ (…) z postanowień umowy z kontrahentem Spółki wynika, że „premia pieniężna” otrzymana przez Spółkę stanowi premię (bonus, nagrodę) za osiągnięcie określonego w umowie poziomu obrotu nabywanych od danego kontrahenta usług, której przyznanie i wysokość uzależniona jest jedynie od poziomu tych obrotów i nie jest związane z inna formą świadczenia ze strony Spółki na rzecz tego kontrahenta, art. 12 ust. 3A, zgodnie z którym przychód Spółki należy określić na ostatni dzień wykonywania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności, nie będzie mógł znaleźć zastosowania.

W tym przypadku bowiem w szczególności nie mamy do czynienia ze świadczeniem przez Spółkę usługi. Dokonywanie przez Spółkę zakupów usług o określonej wartości czy ilości w określonym czasie, nie może oznaczać, iżświadczy ona jakąkolwiek usługę z tego tytułu na rzecz swojego kontrahenta. Jest to określone zachowanie wynikające z zawartej umowy i stanowiące realizację tej umowy. Ewentualne premiowanie przez kontrahenta określonych i pożądanych z jego punktu widzenia zachowań nie oznacza, iż płaci on za wykonanie dodatkowej usługi przez drugą stronę (Spółkę). Niewątpliwie otrzymana przez Spółkę premia pieniężna związana jest jednak z prowadzoną działalnością gospodarczą. W konsekwencji do ustalenia daty powstania przychodu z tego tytułu będzie miał zatem zastosowanie ww. przepis art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym przychód po stronie Spółki z tytułu otrzymania przez nią premii pieniężnej powstanie w dniu otrzymania tej premii (np. w dniu wpływu środków na rachunek bankowy Spółki)”.